Fotografia


 

Całoroczne zajęcia warsztatowe

 

Zajęcia dla młodzieży w wieku 11 – 16 lat. Mają one na celu rozwijanie zainteresowań fotograficznych i wzrost umiejętności w tej dziedzinie. Służą poznaniu zasad kompozycji kadru fotograficznego, wykorzystywaniu warunków oświetleniowych, ustalaniu optymalnych parametrów ekspozycji fotograficznej oraz świadomemu wykorzystaniu technicznych możliwości aparatu. Wszystko po to by przestać „pstrykać” a zacząć świadomie robić dobre zdjęcia. Zajęcia plenerowe są realizowane w atrakcyjnych pod względem fotograficznym miejscach Krakowa, nierzadko szerzej nieznanych ale na pewno wartych odkrycia.

Prowadzi: Piotr Bobiński

Zajęcia odbywają się w cyklach warsztatowych wg planu semestralnego.
Każdy cykl składa się z zajęć piątkowych (17.00 – 18.30) sobotnich (11.00 – 15.00) i poniedziałkowych (17.30 – 19.00)

 

SEMESTRALNY HARMONOGRAM ZAJĘĆ W RAMACH WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH:

15/16/18 IX
„Łapać życie na gorąco”.
Wizyta w dwóch oddziałach Muzeum Historii Fotografii na wystawach poświęconych reportażowi fotograficznemu. Spacer fotograficzny – wprowadzenie w podstawowe zagadnienia teoretyczne.
29/30 IX/2 X
„Portrety roślin”.
Zajęcia plenerowe w Ogrodzie Botanicznym posługujące się konwencją monochromatyczną. Próba ukazania roślin w sposób zindywidualizowany, wyabstrahowany z naturalnego otoczenia. Nawiązanie do twórczości Edwarda Westona.
20/21/23 X (zajęcia w poniedziałek 23.10 odwołane z powodu choroby instruktora)
„Miejska małomiasteczkowość ”.
Zajęcia z miejskiego pejzażu realizowane w miejscach oddalonych od wielkomiejskiego zgiełku. Foto-spacer po Dębnikach i „wyprawa” do Tyńca. Próba oddania na fotografiach nastroju i charakteru tych szczególnych miejsc.

3/4/6 XI
„Czekając na decydujący moment”
Zajęcia z tzw. „street photography” realizowane w Śródmieściu Krakowa, miejscu gwarnym i obfitującym w bogate życie ulicy. Nawiązanie do tradycyjnego gatunku fotografii dokumentalnej

17/18/20 XI
„Historia na wyciągnięcie ręki”.
Fotografia z pogranicza świata teatru, scenografii, wystawiennictwa. Wizyta w „Fabryce Schindlera” – oddziale Muzeum Narodowego. Ekspozycja muzealna jako inspiracja do stworzenia fotograficznego obrazu czasów okupacji.

1/2/4 XII
„Cricoteka – miejsce magiczne”.
Eksplorowanie przestrzeni wystawienniczych Cricoteki i jej nowatorskich form architektonicznych. Zabudowa Podgórza nad Wiślanym brzegiem z historycznym mostem i nowoczesną kładką.

15/16/18 XII
„Kraków w blasku świątecznych dekoracji”.
Fotoreportaż ukazujący niepowtarzalną atmosferę przedświątecznego Krakowa. Wizyta na Kiermaszu Świątecznym na Płycie Rynku Głównego.

5/6/8 I 2018
„Orszak Trzech Króli”
Foto-relacja z wydarzenia w przestrzeni miejskiej. Ukazanie tradycyjnego marszu orszaku Trzech Króli ulicami starego miasta. Przedstawienie bohaterów pochodu i reakcji publiczności.

19/20/22 I
„Przyrodnicza oaza w centrum Krakowa”
Zbiory Muzeum Przyrodniczego jako inspiracja fotograficzna. Tropikalne zwierzęta na wyciągnięcie ręki w środku europejskiej zimy. Mini dżungla czyli egzotyczna roślinność w kontraście do bieli za oknem.

2/3/5 II
„Kraków w zimowej odsłonie”
Plener poświęcony fotografii krajobrazowej organizowany na terenach Woli Justowskiej, Parku Decjusza i Lasu Wolskiego. Pejzaż zimowy w poszukiwaniu uśpionego piękna natury.