Archiwum


Młody Duch Kultury – spotkanie trzecie
16.12.2023

Trzecie już a zarazem przedświąteczne spotkanie z cyklu „Młody Duch Kultury” zgromadziło bardzo liczne grono uczestników. Dominowała tematyka zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W ramach profesjonalnej sesji fotograficznej powstawały pamiątkowe świąteczne portrety dziecięce. Na warsztatach plastycznych wykonywano okazjonalne ozdoby a grupy muzyczne i taneczne z MDK zaprezentowały świąteczny repertuar. Każdy z obecnych mógł spróbować swych sił w występach karaoke. Od rana do wieczora MDK tętnił rytmem doskonałej zabawy.

 

Spacery historyczno-kulturalne
22.10./4.11./18.11./26.11.2023

Spacery historyczno-kulturalne to już znak rozpoznawczy współpracy MDK z Radą Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Każdej jesieni wspólnie zaznajamiamy mieszkańców z fascynującą historią lokalnych terytoriów. W 2023 roku odbyły się cztery spacery nieopodal naszej lokalizacji. Po cmentarzu Rakowickim spacerowaliśmy pod hasłem „Zawdzięczamy im niepodległość”. „Rakowice – pogrzebana wieś to spacer, który ukazał losy dawnej wsi o tej samej nazwie. Wreszcie podążaliśmy „Drogą do Rakowic i Prądnika” by poznać historię i ciekawostki dotyczące tego ważnego traktu a ludzi i obiekty zapomniane na przestrzeni dziejów przypominał spacer pt „Echa starego Prądnika”. Nasze historyczno-kulturalne wędrówki tradycyjnie już cieszyły się dużym zainteresowaniem i znakomitą frekwencją.

Dzielnicowy Turniej Szachowy
25.11.2023

W sobotnie przedpołudnie w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się III edycja Dzielnicowego Turnieju Szachowego o Puchar Wiceprzewodniczącego Dzielnicy III Prądnik Czerwony dla uczniów szkół podstawowych. Turniej zgromadził liczne grono uczestników a emocje podczas rozgrywek były ogromne. Uczestnicy otrzymali medale oraz gry planszowe a zwycięzcy puchary. Najważniejsze jednak, że popularyzacja tej „królewskiej gry” zatacza coraz szersze kręgi.

 

Festiwal Gier Logicznych
25.11.2023

Listopad wydaje się dobrą porą na promocję „planszówek” i gier tradycyjnych . Od lat robimy to wspólnie z Radą Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Polskim Towarzystwem Kulturalnym. Tworzymy alternatywę dla gier komputerowych i przestrzeń dla rodzinnej integracji. Podobnie jak w roku minionym rozgrywki odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. To adekwatne miejsce dla rozwoju koncentracji, logicznego myślenia, koordynacji ruchowej u dzieci i młodzieży. Jak co roku najlepsi gracze uhonorowani zostali nagrodami.

Andrzejki dla klas
20 – 24.11.2023

Już od wielu lat ostatni tydzień listopada wypełniają w MDK Andrzejkowe spotkania dla klas nauczania początkowego. Dzieci w tym wieku doskonale odnajdują się w świecie wróżb traktowanych z przymrużeniem oka, będących źródłem dobrej zabawy. Poznają wróżby z pływających po wodzie słomek, układanych jeden za drugim butów czy wreszcie te najpopularniejsze, z lanego wosku. Zabawy w przewidywanie przyszłości uzupełniane są działaniami animacyjnymi i prostymi układami tanecznymi . Wszystko to służy wzajemnej życzliwości i staje się źródłem uśmiechu, radości i zadowolenia.

 

Młody Duch Kultury – spotkanie drugie
18.11.2023

Kontynuujemy nasz cykl spotkań pn „Młody Duch Kultury”. Tym razem sobotnie przedpołudnie zdominowała muzyka. Dzieci brały udział w warsztatach o źródłach muzyki i jej tworzeniu. Rodzice ze swymi maluszkami poznawali metody umuzykalniania przez zabawę. Odbywały się także warsztaty plastyczno-rytmiczne dla dzieci do lat 7 wraz z rodzicami oraz interaktywne zajęcia pn „Tajemniczy świat sów”. Rywalizacja o statuetkę „Młody Duch kultury” nabiera rumieńców…

Patronki i patroni krakowskich ulic – Edycja XI
12.11.2023

Uroczysta gala zakończyła XI edycję konkursu „Patronki i patroni krakowskich ulic”. Od lat organizujemy go wspólnie z Kancelarią Rady Miasta Krakowa, Radą Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Biblioteką Kraków. Utrwalamy tym sposobem pamięć o osobach patronującym ulicom naszego miasta. Gospodarzem imprezy było w tym roku Archiwum Narodowe w Krakowie. Dotychczas w konkursowych zmaganiach, które pomagają poznać patronów krakowskich ulic wzięło udział  niemalże 3.5 tysiąca uczniów.

Tradycja z nutą i kolorem – Biało-czerwona szachownica
7/8.11.2023

Zbliżające się Święto Niepodległości było okazją do przekazania dzieciom szkolnym patriotycznych treści w oparciu o lokalną historię. Interaktywne widowisko wprowadziło uczniów w świat krakowskich tradycji lotniczych. Na kanwie wydarzeń z czasów I wojny światowej i tuż powojennych dzieci poznały historię lotniska w Rakowicach – kolebki lotnictwa wojskowego w Polsce i jego bohaterów. Wszystko to w lekkiej formie wykorzystującej wspólny śpiew – „Marsz Lotników” i zabawę wielkoformatowymi puzzle’ami. Całość realizowana w myśl zasady „bawiąc uczy, ucząc bawi”.

Młody Duch Kultury – spotkanie pierwsze
21.10.2023

Niniejszym zainaugurowaliśmy cykl sobotnich spotkań dla dzieci z rodzicami odbywających się raz w miesiącu. Nasza propozycja to zajęcia i aktywności rozwijające zainteresowania i pasje. Tym razem na uczestników czekały wielkoformatowe gry planszowe, interaktywne warsztaty o płazach i treningi tenisa stołowego. Najaktywniejsi w całym roku szkolnym uczestnicy spotkań zostaną uhonorowani statuetką „Młody Duch Kultury”

Słoneczniki 2023
30.09.2023

W Teatralnym Instytucie Młodych przy Teatrze Ludowym odbyło się wręczenie nagród w 12 edycji plebiscytu „Słoneczniki” za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. MDK otrzymał cztery nominacje a nasza letnia akcja pn „Zdrowe włóczykije” zdobyła wyróżnienie w kategorii „Przyroda”. Bardzo nas to cieszy i stanowi pełen uznania komentarz do naszej działalności wśród dzieci i młodzieży.

Wakacje w MDK
26.06. – 21.07.2023

„Wakacje w MDK” to akcja stacjonarna, podczas której uczestnicy pod opieką nauczycieli brali udział w zabawach integracyjnych, sportowych, zajęciach plastycznych, tanecznych, komputerowych. Przez 4 tygodnie dużo się u nas działo. Oprócz zajęć stacjonarnych, warsztaty w Pałacu Krzysztofory, wycieczki poza Kraków: do Puszczy Niepołomickiej, Jaskini Wierzchowskiej, Alpaca Park, Obserwatorium Astronomicznego a także gry i zabawy na terenach KS Prądniczanka, spotkanie ze Strażą Miejską czy wyjścia do Multikina. W ramach akcji letniej odbyły się ponadto warsztaty plastyczne „Rękodzieło i biżuteria” dla dzieci w wieku 10-16 lat, poświęcone tworzeniu artystycznych kompozycji użytkowych. Uczestnicy zajmowali się  szyciem, filcowaniem i tworzeniem biżuterii i elementów dekoracyjnych, wykorzystując wiele dostępnych technik rękodzielniczych a wszystkie wykonane przedmioty mogli zabrać ze sobą. Zajęcia pozwoliły rozwijać zdolności manualne, kreatywność,  wrażliwość i poczucie estetyki. W MDK nawet latem nie ma miejsca na nudę.

 

Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony
04.06.2023

Z okazji Święta Dzielnicy III Prądnik Czerwony po raz kolejny odbył się na terenach klubu sportowego „Wieczysta” festyn rodzinny. Tradycyjnie mieszkańcy Dzielnicy III tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu korzystając z mnóstwa specjalnie przygotowanych atrakcji. Na stoiskach wielu instytucji i placówek z terenu dzielnicy czekało na przybyłych całe spektrum aktywności. Były rzecz jasna bezpłatne „dmuchańce” uwielbiane przez dzieci. Miłośnicy lotnictwa mogli podziwiać pokazy modeli latających. Na profesjonalnej scenie królował folk w różnych odsłonach. Były bałkańskie tańce i śpiewy zespołu Iglika i koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Gooraleska. Festyn został zorganizowany przez Radę i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony przy współpracy Młodzieżowego Domu Kultury przy al. 29 Listopada 102 i Klubu Sportowego „Wieczysta”.

Święto Rodziny Krakowskiej
26 – 28.05.2023

Święto Rodziny Krakowskiej to miejska impreza rodzinna, która z roku na rok gromadzi coraz większe rzesze mieszkańców. Krakowianie spragnieni rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu oraz aktywności w przestrzeniach instytucji kultury i sportu mają do dyspozycji szeroki wachlarz propozycji dla całej rodziny. MDK od 11 lat włącza się w to wydarzenie, w tym roku zagospodarowując wszystkie trzy dni weekendowe. „Śpiewam i tańczę dla mamy i taty” to blok prezentacjigrup z MDK, którym w piątkowe popołudnie otworzyliśmy rodzinne świętowanie. Pokazy taneczne, gimnastyczne, wokalne, wystawy plastyczne zgromadziły liczną publiczność. Sobotę wypełnił bardzo bogaty program gier, zabaw i warsztatów pn „Razem jest wesoło” oraz „Animacje w Ogrodzie nad Sudołem”. Uzupełnieniem była kolejna edycja „Rodzinnego Turnieju Tenisa Stołowego”. Kulminacją obchodów Święta Rodziny Krakowskiej był niedzielny festyn na terenach zielonych przy Tauron Arenie. Tam zaprezentowaliśmy autorski program pn „Granie w formacie XXL” oraz ujęliśmy wszystkich bezpretensjonalnym, pełnym uroku występem estradowym grupy taneczno-wokalnej „Biedroneczki”. Święto Rodziny Krakowskiej to prawdziwy maraton wydarzeń. Miło nam było po raz kolejny być jego częścią.

Chiński Nowy Rok – Spotkania dla klas
5.05.2023

Tym razem w ramach cyklu „Tradycja z nutą i kolorem” przybliżamy uczniom szkół podstawowych fenomen kulturowy i cywilizacyjny Państwa Środka. Bezpośrednim powodem tej multimedialnej podróży są obchody Chińskiego Nowego Roku. Uczniowie poznają zatem charakter tego święta, jego dwutygodniowy przebieg. Uczą się chińskiego pisma, poznają znaki chińskiego zodiaku i ich znaczenie. Jest też czas na naukę posługiwania się pałeczkami i spróbowania prawdziwej chińskiej herbaty. Podsumowując, to bardzo pouczająca wyprawa bez wiz i bagażu w fascynujący świat Orientu.

„Światło odbite, Światło uwięzione”
Wystawa w Galerii MDK „Na Strychu”
5.05.2023

Tradycją prezentacji artystycznych w Galerii MDK „Na Strychu” stało się pokazywanie twórczości absolwentów zajęć plastycznych w naszej placówce, podopiecznych Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej. Obecnie studenci krakowskiej ASP: Monika Szczepaniak i Wojciech Sumara przygotowali wystawę swoich prac pod tytułem „Światło odbite, światło uwięzione”. Przestrzeń galerii podzielona została na dwa autorskie obszary rozwijające przesłanie tytułu. Po raz kolejny okazało się jak intrygujące jest obserwowanie ścieżek, którymi podążają młodzi, utalentowani ludzie – wychowankowie naszej placówki.

Wielkanocne spotkanie MDK
5.04.2023

Wielkanocne spotkanie MDK obfitowało w wiele atrakcji, dostarczając przybyłym niezapomnianych wrażeń i emocji. Uczestnicy zajęć wraz z rodzicami mieli okazję przypomnieć sobie tradycje świąteczne oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia świątecznych dekoracji. Obejrzeli ponadto pokaz taneczno-wokalny i spróbowali Wielkanocnych wypieków. Sympatyczna atmosfera i integracyjny charakter pozytywnie nastroiły uczestniczących na nadchodzące święta.

„W pracowni”
Wystawa prac z pracowni Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej
3.03.2023

Po zakończeniu semestru nadchodzi czas na prezentację dorobku artystycznego uczestników zajęć plastycznych. Tym razem ekspozycja objęła twórczość młodzieży przygotowywanej do egzaminów wstępnych zarówno do średnich jak i wyższych szkół plastycznych. Dwanaścioro młodych plastyków, którzy pod kierunkiem doświadczonego pedagoga i artysty Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej doskonalą swój talent zaprezentowało efekty swojej aktywności w technikach malarskich i rysunkowych. Licznie zgromadzona publiczność wernisażowa z zainteresowaniem i uznaniem odniosła się do wystawianych prac.

Ferie w MDK
30.01 – 3.02 i 6.02 – 10.02 2023

Jak co roku w okresie ferii zimowych zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci i młodzieży pozostających przez ten czas w Krakowie. Pierwszy tydzień Ferii w MDK oferował dzieciom w wieku 7 – 10 lat szerokie spektrum zajęć odbywających się w naszej placówce każdego dnia w godzinach 9 – 15. Było miejsce na artystyczną ekspresję w pracowniach: plastycznej, tanecznej i muzycznej. Nie zabrakło zajęć sportowych a także kontaktu z nowymi technologiami przy konstruowaniu programowanych komputerowo robotów. Zadbaliśmy wraz ze Strażą Miejską o przekazanie dzieciom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Wprowadziliśmy je w egzotyczny świat dalekowschodnich kultur i tradycji. Jedynie na nudę zabrakło czasu, ale nad tym nikt nie ubolewał… W drugim tygodniu ferii zaproponowaliśmy młodzieży od 11 roku życia sprofilowane warsztaty artystyczne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Spragnieni wyrażania swej ekspresji w ruchu wybierali taniec. Żądni poznawania nowych technik plastycznych stawiali pierwsze kroki w trudnej sztuce linorytu. Ci zaś, którzy pragną odzwierciedlać charakter miejskiego życia w fotograficznym kadrze dzielnie tropili „decydujące momenty” w ramach zajęć  z tzw. „street photography”. Okazało się, że ferie w miejskich realiach mogą być ciekawe, odkrywcze i inspirujące.

„Tradycja zbliża”
(„Andrzejki”, „W poszukiwaniu Św. Mikołaja”, „Taniec integruje – folklor ukraiński i polski”, „Muzyka i plastyka integrują”, „Hej kolęda…”)
26.11/3.12/10.12/12.12/14.12/17.12.2022

Projekt „Tradycja zbliża” był cyklem imprez skierowanych do dzieci, młodzieży oraz rodzin ukraińskich realizowanym we współpracy z UNICEF w Młodzieżowym Domu Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie. Jego celem była pomoc dzieciom niedawno przybyłym do Polski w lepszym zrozumieniu otaczającej ich, nowej rzeczywistości oraz ułatwienie im funkcjonowania wśród rówieśników w przestrzeni szkolnej. Poprzez zróżnicowane działania chcieliśmy przybliżyć im polskie tradycje i zwyczaje związane szczególnie z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Podczas układania harmonogramu wydarzeń przyświecała nam myśl, że rozumiejąc obcą kulturę łatwiej jest w niej funkcjonować i integrować się z jej przedstawicielami. Stąd wziął się tytuł „Tradycja zbliża”. Cykl rozpoczęło spotkanie pt. „Andrzejki”, związane z tradycyjnymi wróżbami traktowanymi z przymrużeniem oka. Kolejnym wydarzeniem były „Mikołajki” czyli szczególny dzień w naszej tradycji, na który czekają wszystkie dzieci. Nic tak nie integruje młodych jak muzyka i taniec. Tym zagadnieniom poświęcone zostały kolejne spotkania zatytułowane „Taniec integruje – folklor ukraiński i polski”. W wielu szkołach utworzone zostały grupy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy a znacząca liczba dzieci ukraińskich dołączona została do klas. Z myślą o nich zorganizowane zostały warsztaty opierające się na zajęciach taneczno-muzycznych oraz plastycznych. W ostatnią sobotę przed Świętami Bożego Narodzenia chcieliśmy stworzyć rodzinom ukraińskim klimat kolędowy, by poczuli że jest to czas pokoju i akceptacji. Służyły temu występy zespołów „Inejnem” i „Iglika”z kolędami i pieśniami polskimi i ukraińskimi oraz warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych.

Tradycja z nutą i kolorem
Andrzejki – Katarzynki
24, 25, 28, 29, 30.11.2022

Spotkania andrzejkowe dla klas organizowane w ramach cyklu „Tradycja z nutą i kolorem” na stałe weszły już do kalendarza imprez MDK. Jak zawsze w ostatnich dniach listopada uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi opiekunami przybywają na poranek pełen wróżb, zabaw i tańca. Tradycje związane z andrzejkami i katarzynkami przybliżają im dwie wróżki, które w formie zabawy przekonują, że wróżby należy traktować z przymrużeniem oka. Dzieci wraz z wróżkami poznają: kto z kim będzie się przyjaźnić, kto pierwszy wyjdzie za mąż albo się ożeni, a także kogo czeka coś miłego. Wróżą z pływających po wodzie słomek, z układania butów i z liczb. Najbardziej wyczekiwanym momentem całej zabawy jest lanie wosku przez klucz oraz odczytywanie wróżb z jego cienia. Zabawa jak co roku wzbudzała wiele radości, śmiechu i wzajemnej życzliwości.

Tradycja z nutą i kolorem
„Biało-czerwona szachownica”
9/10/14/15.11.2022

Od kilku lat w ramach cyklu „Tradycja z nutą i kolorem” animatorzy z MDK w bliskości obchodów Święta Niepodległości prowadzą dla grup szkolnych spotkania poruszające ważny dla historii Krakowa a pomijany w edukacji szkolnej temat tradycji lotniczych w mieście. Lotnisko w Rakowicach utworzone dokładnie 110 lat temu a dzisiaj już prawie zupełnie zapomniane było kolebką polskiego lotnictwa wojskowego. „Biało-czerwona szachownica” to interaktywne widowisko poświęcone tematyce lotniczej w Krakowie w czasach I Wojny Światowej i tuż po niej. Skierowane jest do uczniów szkół podstawowych. Przedstawia początki lotniska w Rakowicach, jego wyzwolenie z rąk austriackich w 1918 r., postać kpt Romana Florera, oznakowania lotnicze w tym biało-czerwoną szachownicę. Wzbogacone jest elementami muzycznymi i wizualnymi oraz zabawami. W tym roku w spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych nr 2, 64 i 95.

Spacery śladami „Twierdzy Kraków”
w Dzielnicy III i okolicach.
22/29.10 – 11/19.11 – 3/4.12. 2022

Jesienne spacery z historią w tle są już tradycją naszej oferty programowej. Przygotowywane od lat we współpracy z Radą i Zarządem Dzielnicy III Prądnik Czerwony tym razem wsparte zostały jeszcze przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”. Wszystkie 6 spacerów, bo tyle odbyło się ich w okresie od października do grudnia poświęconych było fortyfikacyjnej architekturze Krakowa. Uczestnicy odwiedzili między innymi forty: „Batowice”, „Bibice”, „Luneta Warszawska”, „Łysa Góra”, „Węgrzce”. Ponadto poznali dawne koszary artylerii i relikty hangarów lotniska „Rakowice” oraz wiele innych ciekawych obiektów z listy „Twierdzy Kraków”. Mimo, iż pogoda nie zawsze dopisywała a trasy nie należały do najłatwiejszych spacerom zawsze towarzyszyło ogromne zainteresowanie krakowian.

„Festiwal gier logicznych”
5.11.2022

Każdego roku jesienią w centrum naszych zainteresowań stają gry logiczne jako antidotum na nudę i alternatywa dla gier komputerowych. Aby je spopularyzować od lat wspólnie z Radą i Zarządem Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Polskim Towarzystwem Kulturalnym organizujemy „Festiwal Gier Logicznych”. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 i zgromadziła dziesiątki uczestników. Wielkim sukcesem było zachęcenie całych rodzin do wspólnego spędzenia czasu nad planszami Quarto, Pentago, Pylosa, Abalone, na rywalizacji w stołowym hokeju czy na zabawie kubkami Speed Stacks. Wiele osób po raz pierwszy zetknęło się z grami logicznymi i uległo ich urokowi bo nie sposób nie docenić ich wpływu na rozwój koncentracji, kreatywności, umiejętności kojarzenia i logicznego myślenia a nawet na koordynację ruchową. Poza tymi korzyściami płynącymi dla wszystkich, najlepsi gracze uhonorowani zostali nagrodami rzeczowymi.

Wystawa w Galerii „Na Strychu”
„29. Aleja: moda florystek”/”Zapach kobiety”
28.10.2022

Przed dwudziestu laty w łonie Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie powstał Klub Florystyczny. Jubileusz tej niekonwencjonalnej grupy twórczej stał się pretekstem do prezentacji aktualnej kondycji artystycznej członkiń klubu. Wernisaż wystawy, na którą złożyły się: florystyczne dekoracje, roślinne kreacje modowe, obiekty ceramiczne i instalacje pełne ekologicznych odniesień uzupełniła prezentacja akwareli Anity Nissenbaum złożona z eterycznych, kwietnych portretów kobiet. Przestrzeń galerii emanowała synergią sztuk przepełniona obrazem, instalacją, śpiewem. Doświadczyć tego mogli tłumnie zgromadzeni na wernisażu miłośnicy sztuki blisko związanej z naturą, traktowaną jako tworzywo twórcze i niewyczerpane źródło inspiracji.

II Dzielnicowy Turniej Szachowy
22.10.2022

Po niespełna trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa z inicjatywy Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony została przez MDK zorganizowana druga edycja Turnieju Szachowego dla dzieci i młodzieży w wieku 7 – 15 lat. Rozgrywki prowadzone były w Szkole Podstawowej nr 114 przez sędziego z Małopolskiego Związku Szachowego systemem szwajcarskim w dwóch kategoriach wiekowych. Turniej zgromadził liczne grono uczestników, tym samym cel turnieju – popularyzacja tej szlachetnej gry na terenie dzielnicy Prądnik Czerwony został osiągnięty. Bynajmniej nie spoczywamy na laurach myślami jesteśmy już przy kolejnej – trzeciej edycji turnieju.

Dzień Edukacji Narodowej w MDK
14.10.2022

Ten szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli, także w MDK corocznie zyskuje niecodzienną oprawę. Tym razem postanowiliśmy w każdym z nas obudzić artystę… Sięgnęliśmy po farby, pędzle i sztalugi oraz reprodukcje dzieł sztuki, które w drodze losowania trafiły w ręce malarskich duetów. Zaangażowanie, dobra zabawa i podejście z przymrużeniem oka przyniosły efekt w postaci swobodnych interpretacji znanych dzieł. Przez kilka tygodni uczestnicy zajęć mogli je oglądać wyeksponowane na korytarzach naszej placówki.

Impreza plenerowa  
„Barwy Jesieni”
7.10.2022

Początek października to czas pierwszych w nowym roku szkolnym podsumowań aktywności naszych uczestników. Tym razem okazją do tego był finał konkursu, który w formie rodzinnej gry terenowej pn. „Jesienne poszukiwanie kasztanka” odbywał się od 20.09 do 4.10. Rodzinne zespoły musiały się wykazać wiedzą na temat kasztanowców i wskazać ich lokalizacje w okolicy oraz przygotować przestrzenną pracę plastyczną z wykorzystaniem kasztanów. Łaskawość aury umożliwiła nam jednocześnie realizację plenerowych warsztatów plastycznych dla dzieci. W technice kolażu powstały dzięki nim piękne uosobienia Jesieni. Beztroskich chwil dopełniły zabawy ruchowe i puszczanie baniek na świeżym powietrzu.

Wystawa w Galerii „Na Strychu”
„3 Pokolenia”
26.09.2022

Nowy rok szkolny zainaugurowała w Galerii MDK „Na Strychu” wystawa rodzinna. Pod nazwą „3 Pokolenia” kryła się ekspozycja dokonań artystycznych powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zaprezentowano prace: Julii, Małgorzaty i Władysława Flisów oraz Kai, Mileny i Weroniki Szwarnóg. Akwarele, pastele, rysunki i karykatury zyskały uznanie licznie zgromadzonej publiczności. Prezentacje takie jak ta pozwalają w szerszej perspektywie ogarnąć fenomen rodów artystycznych, w których umiłowanie sztuki rozwija się harmonijnie przez pokolenia od dziadków, przez rodziców po wnuki.

Wakacje w MDK
„Zdrowe włóczykije
27.06. – 15.07.2022

Bezpośrednio po zakończeniu roku szkolnego zaczęła się u nas akcja „Wakacje w MDK”. Tym razem pod hasłem „Zdrowe włóczykije”, które sygnalizowało aktywność wyjazdową na dłuższe i krótsze dystanse oraz jak najwięcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Z tego powodu uczestnicy w wieku od 7 do 10 lat często odwiedzali tereny zielone: okoliczne parki i boiska klubu sportowego „Prądniczanka”. Na Zalewie Bagry uczyli się podstaw żeglowania, w Branicach na muzealnym wykopalisku wcielali się w rolę archeologów a w Dobczycach poznawali historię zamku i w skansenie uczyli się tworzyć etnograficzne dekoracje. Wszystko to uzupełnione było warsztatami przyrodniczymi z grupą „Aktywni ” i warsztatami robienia pizzy oraz regularnymi seansami kinowych premier. Jednocześnie odbywały się także zajęcia dla młodzieży w wieku 11 – 15 lat. Obejmowały one warsztaty: teatralne, plastyczne i językowe. Aby uświadomić naszym uczestnikom jak bezpiecznie zachowywać się na szlakach wakacyjnej przygody zaprosiliśmy przedstawicieli straży miejskiej z interesującymi zajęciami prewencyjnymi. Okazało się po raz kolejny, że dzieci pozostające latem w mieście nie są skazane na nudę. W MDK mogą korzystać z szerokiej palety aktywności i wielu form rekreacji.

„Przedszkolaki rysują zwierzaki”
Finał konkursu plastycznego
23.06.2022

Koniec roku szkolnego to jednocześnie zakończenie cyklu konkursowego trwającego przez dwa semestry. Setki prac przedszkolnych artystów portretowały świat fauny wykorzystując najróżniejsze techniki malarskie i tworząc wspaniałą galerię zwierzęcych postaci. Ostatnim ogniwem cyklu były zmagania w przedstawianiu pająków, słoni i bocianów w związku z przypadającymi wiosną dniami tych zwierząt. Niezmiennie od inauguracji konkursu jego tematyka jest bardzo inspirująca dla dzieci, odbierana z sympatią i emocjami.

Wystawa prac plastycznych dzieci
z pracowni A. Klaczak-Cudek
14.06.2022

Na zakończenie roku szkolnego 2021/22 mogliśmy po pandemicznych obostrzeniach powrócić do organizacji wystaw podsumowujących całoroczną działalność pracowni plastycznych. We wtorkowe popołudnie 20 maja br otworzyliśmy w Galerii MDK „Na Strychu” wystawę prac plastycznych dzieci z pracowni Pani Agnieszki Klaczak-Cudek, dyrektora naszej placówki. W trakcie wernisażu można było odczuć jak ważne dla naszej społeczności są takie uroczyste spotkania i jak bardzo nam ich brakowało. W przestrzeni galerii wypełnionej twórczością dzieci, spontaniczną, pełną ekspresji i estetycznego uroku znalazło się miejsce dla wzruszeń, zachwytów, rozmów pełnych uznania, wzajemnej sympatii i inspiracji na przyszłość.

Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony
Festyn Rodzinny
04.06.2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mieszkańcy Dzielnicy III mogli się znowu spotkać na festynie rodzinnym z okazji święta swojej dzielnicy. Festyn tak jak w minionych latach został przygotowany przez Radę i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury przy alei 29 Listopada i Klubem Sportowym „Wieczysta”. Między godzinami 14.30 a 21.30 na terenach KS Wieczysta zaprezentowały się lokalne szkoły, przedszkola, placówki kulturalno-oświatowe oraz  instytucje o różnych profilach z terenu Olszy, Rakowic i Prądnika Czerwonego. Nie zabrakło  bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych czyli popularnych dmuchańców. Na scenie w artystycznych prezentacjach gościły zespoły dziecięce, młodzieżowe i przedstawiciele seniorów oraz zespół pieśni i tańców bałkańskich „Iglika”. Gwiazdą scenicznych prezentacji był krakowski zespół „Beauty Plate”, który zapewnił publiczności wspaniałą zabawę przy przebojach popularnej muzyki polskiej i światowej. Tłumnie odwiedzany przez mieszkańców festyn potwierdził naturalną potrzebę wydarzeń, które przy dobrej zabawie integrują lokalną społeczność i zapewniają szeroką ofertę dla rodzin.

Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego
28.05.2022

Sekcja tenisa stołowego w MDK jest niezwykle popularna wśród młodzieży. Nie samym jednak treningiem i wewnętrznymi rozgrywkami pulsuje rytm zajęć. Rywalizacja dochodzi jeszcze do głosu w ramach Rodzinnego Turnieju Tenisa Stołowego, w którym uczestnicy zajęć MDK mogą liczyć na wsparcie i aktywny udział rodziców i opiekunów. Emocje towarzyszące grze i rywalizacja fair play gwarantują zawsze wysoki poziom rozgrywek i świetną zabawę.

Święto Rodziny Krakowskiej
X Edycja
27-29.05.2022

Jak co roku MDK włączył się aktywnie w obchody Święta Rodziny Krakowskiej zagospodarowując każdy z trzech dni imprezy. Zachęcając członków lokalnej społeczności do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu przygotowaliśmy bogatą ofertę gier, zabaw, warsztatów i pokazów. Pierwsze dwa dni spędziliśmy na terenie MDK i w najbliższej okolicy oferując spektakle teatralne, pokazy taneczno-wokalne, zawody robotów czy rodzinny tor przeszkód. W trzecim dniu czyli kulminacyjnym momencie święta byliśmy obecni w Parku Jordana oferując gry logiczne, planszowe i zręcznościowe w ramach chętnie odwiedzanego Festiwalu Gier. Miło nam, że mogliśmy współtworzyć to wyjątkowe wielopokoleniowe i integracyjne wydarzenie, w którym rodziny odnalazły miejsce i czas do wspólnej aktywności.

„Guernica 2022”
Wystawa prac plastycznych młodzieży z pracowni M. Kruczkowskiej-Olszewskiej
20.05.2022

Końcówka roku szkolnego to okres podsumowań całorocznej aktywności. Z tej okazji młodzież działająca w pracowni plastycznej Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej zaprezentowała swój tegoroczny dorobek artystyczny. Ekspozycja została wzbogacona o wykonany przez nich cykl prac poświęconych wojennej tragedii Ukrainy. Wernisaż wystawy zgromadził liczną publiczność żywo zainteresowaną rozwojem talentu i efektami edukacji artystycznej młodych twórców.

„Artystolaki”
Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych
maj 2022

Artystolaki to sztandarowe wydarzenie w kalendarzu MDK od wielu lat. Niestety w ostatnim okresie natrafiało na utrudnienia realizacyjne. Dwa lata pandemii koronawirusa uniemożliwiły organizację przeglądu a kolejny rok przyniósł intensyfikację przebudowy al. 29 Listopada i kolosalne problemy z dojazdem do naszej placówki. Na te niedogodności znaleźliśmy sposób. Odwiedzając placówki przedszkolne jury oglądało prezentacje estradowo-sceniczne na miejscu w warunkach w jakich zostały przygotowane.

„Tematy Pasyjne”
Wystawa studentów Wydziału Sztuki UP
28.04.2022

W ramach wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym prezentujemy regularnie prace plastyczne studentów Wydziału Sztuki. Tej wiosny w Galerii MDK „Na Strychu” studenci z koła naukowego Instytutu Malarstwa i Edukacji pod kierunkiem dr Marka Batorskiego wystawili prace pod hasłem „Tematy Pasyjne”. Stało się ono także tytułem wystawy prezentującej dokonania malarskie, graficzne, wykorzystujące nowoczesne media i technologie cyfrowe. Ekspozycja stała się okazją do zobaczenia jak młode pokolenie twórców realizuje klasyczny temat obecny w sztuce od wielu wieków.

„Bawimy się w You Can Dance”
Konkurs taneczny
23.04.2022

W związku z niesłabnącą wśród młodzieży popularnością różnych form tanecznej aktywności zorganizowaliśmy w MDK konkurs poświęcony kameralnym prezentacjom tanecznym. Uczestniczki samodzielnie przygotowały swoje kostiumy, ułożyły choreografię i zaprezentowały się w solowych występach przed Jury. Wszystko odbywało się w formule zabawy w program znany z anteny telewizyjnej.

„Warsztaty Wielkanocne”
Tradycje, obyczaje, dekoracje świąteczne
kwiecień 2022

Tradycje, obyczaje i dekoracje związane ze Świętami Wielkanocnymi stały się tematem warsztatów zorganizowanych w okresie przedświątecznym dla klas szkolnych. Młodzież przyswoiła sobie niezbędny zasób wiedzy teoretycznej oraz wzięła udział w warsztatach plastycznych ozdabiając z fantazją Wielkanocne baranki, pisanki czy koguciki.

 

„Patronki i patroni krakowskich ulic”
Konkurs plastyczny
02.04.2022

Od lat wspólnie z Kancelarią Miasta Krakowa, Radą i Zarządem Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Biblioteką Kraków organizujemy konkursowe zmagania mające na celu utrwalanie pamięci o osobach  patronujących ulicom naszego miasta. W tym roku poza popularnymi już kategoriami pracy plastycznej i lapbooka wprowadziliśmy kategorię kolażu fotograficznego w formie tradycyjnej oraz cyfrowej. Uroczysty finał konkursu odbył się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory czyli w siedzibie Muzeum Krakowa.

XXXIII Młodzieżowe Prezentacje Teatralne
„Teatr Moich Marzeń”
28.03.2022

W poniedziałkowe późne  popołudnie 28 marca naszą scenę teatralną odwiedzili jurorzy XXXIII Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych aby obejrzeć i ocenić cztery spektakle przygotowane w MDK w minionym półroczu. Aktorzy: Ziuta Zającówna i Krzysztof Bochenek oraz przedstawicielka organizatora tj Centrum Młodzieży im. H. Jordana Alicja Nowak-Müller obejrzeli następujące spektakle: „Urodziny Infantki” wg opowiadania Oskara Wilde’a, spektakle autorskie grup Sceny 5na3: „Podróż do lądów niebyłych” i „Gra” oraz „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza. Ponadto jurorzy mogli obejrzeć spektakl „Iwona księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza przygotowany w MDK im. Gałczyńskiego. Po niespełna miesiącu odbyła się finałowa gala, podczas której dwie nagrody trafiły w ręce grup działających w naszym MDK:
II Nagroda – Grupa Warsztatowa Sceny 5 na 3 Junior za spektakl „Urodziny Infantki” wg opowiadania Oskara Wilde’a.
III Nagroda – Teatr Między Wierszami za spektakl „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza.
Wyróżnienie – Grupa Warsztatowa Młodsza Sceny 5 na 3  za spektakl autorski „Podróż do lądów niebyłych”.

 

 

„Fotograficzny Portret Dzielnicy III”
Wernisaż wystawy, promocja albumu, finał konkursu
26 marca 2022

W sobotnie przedpołudnie 26 marca w Galerii MDK „Na Strychu” miało miejsce doniosłe wydarzenie. Jego pretekstem stało się otwarcie wystawy fotograficznej prezentującej oblicze Dzielnicy III Prądnik Czerwony autorstwa uczestników warsztatów fotograficznych MDK. Była to jednocześnie promocja albumu składającego się ze zdjęć pokazywanych na wystawie, sfinansowanego przez Radę i Zarząd Dzielnicy III. Na wernisażu miał miejsce finał konkursu pn „Fotograficzny Portret Dzielnicy III” i prezentacja zdjęć laureatów konkursu.

Dzień świętego Patryka – Irlandia w MDK
19 marca 2022

Corocznie 17 marca obchodzony jest  na całym świecie Dzień Świętego Patryka. My również w MDK spotykamy się z tego powodu z kulturą I tradycjami Irlandii. Obowiązkowa dawka wiedzy na temat „Zielonej Wyspy” przybliża dzieciom specyfikę tej niezwykłej krainy. Jej silna identyfikacja kulturowa , powszechnie znana i lubiana jest również przez naszych uczestników, którzy zawsze znakomicie się bawią, próbując tradycyjnych tanecznych pląsów w rytm irlandzkiej muzyki folkowej. Chwile wytchnienia po ruchowej aktywności gwarantują kolorowanki przygotowane na celtyckich wzorach.

Tajemniczy Świat Sów
marzec – maj 2022

Z okazji corocznej ogólnopolskiej „Nocy Sów” zorganizowaliśmy cykl spotkań poświęconych tym niezwykłym ptakom. Pierwsze z nich adresowane było do uczestników zajęć MDK a kolejne do dzieci z klas szkolnych. W ramach usystematyzowanej wiedzy uczestnicy spotkań poznali wszystkie gatunki sów występujące na terenie Polski. W części warsztatowej kolorowali ich wielkoformatowe przedstawienia, uczyli się piosenek na ich temat. Udział w spotkaniach poświęconych tym tajemniczym drapieżnikom okazał się bardzo intrygującym i ciekawym doświadczeniem.

 

Ferie w MDK „Dźwięk i światło”
17 – 28 stycznia 2022

Okres ferii zimowych został w naszej placówce podzielony na dwie części. Ofertę pierwszego tygodnia skierowaliśmy do dzieci w wieku od 7 do 10 lat i miała ona charakter stacjonarny. Drugi tydzień przeznaczony został na zajęcia warsztatowe dla młodzieży od 11 roku życia. Hasło patronujące tegorocznej „akcji zimowej” czyli „Dźwięk i światło” inspirowało do twórczych działań. Dzieci brały udział w zajęciach: tanecznych, plastycznych, muzycznych i teatralnych co z pewnością wpłynęło na kształtowanie się nowych pasji i zainteresowań. Nie zabrakło także aktywności ruchowych i zabaw integracyjnych a to w realiach pandemii wydaje się niezwykle ważne. Warsztaty dla młodzieży miały charakter artystyczny i realizowane były w obszarze tańca i plastyki. Uczestnicy warsztatów tańca nowoczesnego pn. „Video Dance” doskonalili formę kompozycji tanecznej i pracy z rekwizytem. Efektem był projekt etiudy tanecznej ilustrującej problem uzależnienia  od smartfona. Warsztaty plastyczne poświęcone były nieco zapomnianej sztuce makramy czyli wyplatania różnych form ze sznurka oraz niełatwej technice suchej pasteli i kwestiom światłocienia.

„Andrzejki w MDK”
24 – 26 listopada 2021

Co roku najmłodsze klasy z okolicznych szkół przychodzą do Młodzieżowego Domu Kultury na spotkania andrzejkowe. Mają one charakter zabawowo – integracyjny. Dzięki wróżbom traktowanym z przymrużeniem oka dzieci mówią co lubią, co jest ich marzeniem, co sprawia im radość. Przekonują się, że należy dbać o wszystkich w grupie, że każdy może być przyjacielem każdego i nikt nie powinien stać z boku. Najwięcej emocji zawsze budzi najbardziej znana wróżba czyli lanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza. Dla dzieci to test cierpliwości, wyobraźni oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Muszą one poznać reguły bezpiecznego postępowania z rozgrzanym woskiem, muszą poczekać na swoją kolei i wreszcie użyć swojej kreatywności, by w fantazyjnych formach dostrzec kształty, figury, postaci. W tym roku, ze względu na panującą pandemię spotkania andrzejkowe odbywały się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Część wróżb zmodyfikowano ze względu na panujące warunki. Mimo obostrzeń, dzieci wyszły ze spotkań zadowolone i pełne marzeń.

„Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MDK”
6.11.2021

Każdego roku zajęcia z tenisa stołowego cieszą się w MDK dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. To tutaj młodsi i starsi ćwiczą nie tylko sprawność ruchową ale także koncentrację uwagi i refleks. Od wielu lat organizujemy Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora.  Uczestnicy zajęć zapraszają wtedy do rywalizacji swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo, wujka, ciocię a czasem nawet dziadka. System rozgrywek ustalany jest na podstawie ilości zgłoszeń. W tym roku turniej miał charakter jubileuszowy bowiem odbywał się już po raz 30. Jak zawsze dzieci śledziły poczynania swoich opiekunów,  z kolei rodzice uważnie przyglądali się rywalizacji swych podopiecznych. Najwięcej emocji wzbudził rodzinny debel, kiedy współpraca w duecie decydowała o zdobyciu każdego punktu. Dla wszystkich przygotowane były pamiątkowe medale, a najlepsi zdobyli efektowne puchary. Tegoroczni uczestnicy już czekają na kolejny turniej, bo chociaż zdobyte puchary są ważne, to najcenniejszy jest czas wspólnie spędzony z najbliższymi.

Wystawa „Ja i Moja Rodzina… 20 lat później”
6.11.2021

Bezpośrednim impulsem do przygotowania wystawy fotograficznej pt. „Ja i Moja Rodzina… 20 lat później” był jubileusz 20-lcia Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Zestawiono na niej fotografie niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców wykonane w odstępie dwóch dekad. Wernisaż stał się okazją do spotkania bohaterów fotografii. Był to czas refleksyjny, wypełniony rozmowami, wspomnieniami ale także działaniami twórczymi. Uczestnicy niepełnosprawni z pomocą swych rodziców wzięli udział w warsztatach plastycznych tworząc z zaangażowaniem malarskie autoportrety.

„Biało-czerwona szachownica”
9/10/16/17/18.11.2021

„W przededniu” rocznicy odzyskania niepodległości w ramach cyklu spotkań pn. „Tradycja z nutą i kolorem” spotkaliśmy się z klasami szkolnymi by poruszyć temat ważny dla historii naszego miasta, opisujący lokalne tradycje lotnicze i historię lotniska w Rakowicach – kolebki polskiego lotnictwa wojskowego. Już ponad od 100 lat biało-czerwona szachownica jest symbolem polskiego lotnictwa wojskowego. Interdyscyplinarne widowisko dla klas szkolnych, obejmujące wymienione tematy, przypominające sylwetki bohaterskich pilotów i przejęcie lotniska z rąk austriackich w 1918 roku spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci z okolicznych szkół.

„Festiwal Gier Logicznych”
16.10.2021

W bieżącym roku Festiwal odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie dzięki tradycyjnemu zaangażowaniu Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Polskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz przy wsparciu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny Pani Marzeny Paszkot. Warunki pandemiczne pozwoliły w tym roku na realizację przedsięwzięcia „na żywo”. Obowiązywał wprawdzie reżim sanitarny – uczestnicy byli w maseczkach, zabawa prowadzona była w kilku salach, żeby zapewnić między stołami odpowiednie odległości, ale i tak wszyscy cieszyli się z możliwości udziału osobistego. Dla wielu ważne były emocje związane z rywalizacją, spotkanie z innymi uczestnikami oraz możliwość poznania zasad gier pod kierunkiem wolontariuszy. Festiwal ma na celu popularyzację wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prostych gier logicznych takich jak: Quarto, Pentago, Speed Stacks, Pylos, Abalone, Dobble czy hokej stołowy. Równocześnie jest to impreza rodzinna zachęcająca rodziców do wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Podczas Festiwalu wiele osób po raz pierwszy zetknęło się z tego typu grami. Podkreślali ich wyjątkowy charakter, dzięki któremu oprócz wspaniałej rozrywki można było rozwijać koncentrację, umiejętność kojarzenia faktów, a także sprawność manualną i koordynację ruchową. Rozegrano konkurencje konkursowe w najpopularniejszych grach w dwóch kategoriach wiekowych, a laureaci uhonorowani zostali nagrodami rzeczowymi.

„Plenerowe animacje w Ogrodzie nad Sudołem”
25.09.2021

„Ogród nad Sudołem” to nowe miejsce na zielonej mapie naszej dzielnicy. Park z definicji swej kieszonkowy oferuje całkiem pokaźny obszar rekreacyjny z przemyślaną infrastrukturą. Tym razem stał się on miejscem animacyjnych działań instruktorek MDK. Obecne w parku dzieci chętnie skorzystały z zaproszenia do zabawy. Sznurki i obręcze do puszczania baniek mydlanych czy kolorowa chusta Klanzy okazały się wymarzonymi akcesoriami do wspólnej, beztroskiej zabawy. Nie zabrakło także zabaw zręcznościowych i tanecznych pląsów. Towarzyszący dzieciom rodzice mogli się przekonać jak wiele radości czerpią ich pociechy z zabawy pod kierunkiem kreatywnych i doświadczonych instruktorów naszej placówki.

„Wakacje w MDK”
28.06 – 16.07.2021

Tradycyjnie jak każdego lata przygotowaliśmy dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat, pozostających w mieście zajęcia wakacyjne. W związku z sytuacją epidemiologiczną miały one charakter głównie stacjonarny a wyjścia regularnie odbywały się na tereny treningowe klubu sportowego „Prądniczanka”. Zrealizowaliśmy także dwie wycieczki autokarowe, w ramach których odwiedziliśmy Puszczę Niepołomicką i zamek „Tenczyn” w Rudnie. Dzieci obejrzały ponadto projekcję filmową w pobliskim „Multikinie”. Bogata oferta zajęć w placówce: ruchowych, plastycznych, komputerowych i integracyjnych spotkała się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem uczestników. Okazało się po raz kolejny, że lato w mieście może być czasem spędzonym na twórczej zabawie i rekreacyjnej aktywności.

„Teatr moich marzeń”
Młodzieżowe Prezentacje Teatralne
16.06.2021

W dotychczasowej praktyce zmagań teatralnych to grupy młodych aktorów zmierzały do miejsc prezentacji. Realia pandemii wymusiły inne rozwiązania. W ich wyniku w letnie czerwcowe popołudnie to jurorzy Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych „Teatr moich marzeń” zawitali w progi MDK by ocenić efekty pracy grup teatralnych działających w naszej placówce. Obejrzeli cztery spektakle przygotowane przez zróżnicowane wiekowo grupy : „Biuro rzeczy znalezionych”, „Kaloryfery”, „Król Ubu”, „Wszystko co zapisali swoimi znakami”. Decyzją konkursowego Jury jeden z naszych spektakli „Król Ubu” został zwycięzcą konkursowych prezentacji a młodzi aktorzy otrzymali nagrody indywidualne.

„Barwy i dźwięki ziemi”
21/22.05.2021

Święto Rodziny Krakowskiej to cykliczna impreza organizowana przez Urząd Miasta Krakowa. Tegoroczna edycja odbywała się na Błoniach i w podległych UMK placówkach kulturalno-oświatowych. Na terenie naszego MDK przebiegała pod hasłem „Barwy i dźwięki ziemi”. Dwudniowe wydarzenie było pierwszą okazją po okresie pandemicznych obostrzeń do bezpośredniego spotkania z rodzinami naszych uczestników i mieszkańcami dzielnicy. Przed publicznością prezentowały się grupy wokalne i taneczne. Odbywały się zabawy ruchowe i rozgrywki szachowe oraz warsztaty fotograficzne i plastyczne. Przez internet transmitowaliśmy premierę spektaklu teatralnego „Biuro rzeczy znalezionych” oraz pokazy pracowni artystycznych.

„Ferie w MDK”
4-15.01.2021

W trakcie tegorocznych ferii zimowych MDK zorganizował zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży pn. „Ferie z warsztatami”. Program obejmował zajęcia:
– taneczne czyli warsztaty tworzenia instrumentów z elementami opowieści i tańca oraz wprowadzenie do baletu i video dance.
– fotograficzne poświęcone fotografii krajobrazowej, realizowane w plenerach dzielnicy Prądnik Czerwony
– teatralne pod hasłem „Teatr – kamera”.
Warsztaty pomogły młodym, twórczym uczestnikom w rozwoju ich pasji i przyniosły ciekawy efekt artystyczny.
Ponadto uruchomiona była inicjatywa internetowa pn. „Zabawy ze sztuką i słowem” angażująca codziennie dzieci w domach w zabawy plastyczne, słowne i konkursy multimedialne.

 

„Wirtualne spacery po Prądniku Czerwonym”
12/14/15.12.2020

Od wielu lat MDK we współpracy z Radą Dzielnicy III organizuje spacery po terytorium Prądnika Czerwonego przybliżające historię i kulturalny dorobek tej dzielnicy Krakowa. Nie inaczej było w tym roku z zastrzeżeniem, że realne spacery zostały zastąpione przez wirtualne spotkania na platformach internetowych. Spotkania prowadzone przez Mateusza Niemca z Muzeum Krakowa i Ewę Polańską – krakowską przewodniczkę zgromadziły dzięki internetowym łączom liczne grono uczestników zafascynowanych historią miasta i jego mieszkańców. Nowa formuła pozwoliła im w czasie pandemii bezpiecznie rozwijać swoje zainteresowania i poznawać tajemnice przeszłości.

„Patroni krakowskich ulic ”
Konkurs plastyczny
I semestr roku szkolnego 2020/21

W roku 2020 przygotowano już ósmą edycję tego popularnego wśród uczniów krakowskich szkół podstawowych i średnich konkursu. Realizujemy to przedsięwzięcie wspólnie z Kancelarią Miasta Krakowa, Radą i Zarządem Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Biblioteką Kraków. W tym roku uczestnicy rywalizowali w kategoriach: plastycznej, lapbooka i fotomontażu. Celem konkursu niezmiennie pozostaje przedstawienie postaci wybranych spośród niemal trzech tysięcy patronujących miejskim ulicom, placom czy skwerom i zwrócenie uwagi na niezasłużone zapomnienie w jakie wielu z nich popada. Na konkurs wpłynęło kilkaset prac a uroczysty finał odbył się w sali posiedzeń Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich w czerwcu 2021.

„Przedszkolaki rysują zwierzaki”
Całoroczny konkurs plastyczny
I i II semestr roku szkolnego 2020/21

Na przestrzeni całego roku szkolnego 2020/21 realizowano wśród dzieci w wieku przedszkolnym konkurs plastyczny poświęcony wyobrażeniom zwierząt. W ramach trzech edycji napłynęło kilkaset prac z wizerunkami zwierząt dzikich i domowych, ptaków oraz owadów wykonanych rozmaitymi technikami plastycznymi. Królowały farby plakatowe i akwarele, rysunki kredkowe i wyklejanki. Konkurs spotkał się z żywym zainteresowaniem i wielką sympatią ze strony przedszkolaków z całej Polski.

„Festiwal Gier Logicznych”
7.11. 2020

Rokrocznie jesienią Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Polskie Towarzystwo Kulturalne oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada przygotowują dla dzieci i ich rodziców propozycję aktywnego spędzania wolnego czasu czyli Festiwal Gier Logicznych. Wydarzenie uczy koncentracji uwagi, umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów i refleksu oraz szybkości podejmowania decyzji i koordynacji ruchowej. Sytuacja epidemiologiczna zmusiła organizatorów do zmiany formuły – nie mogły się już odbyć spotkania przy grach w szkołach. Festiwal przeniesiono do internetu w odnowionej formule. W tym roku Festiwal odbywał się pod nazwą „Poznaj Kraków on-line”. Dla dzieci przygotowane zostały konkursy plastyczne w oparciu o znane legendy związane z miastem oraz zadania na spostrzegawczość w oparciu o różne gry. Ponadto rozegrane zostały quizy oraz gry, w których liczyła się koncentracja i refleks. Wyzwanie udziału w rywalizacji podjęło wiele rodzin. Festiwal odbywał się „na żywo” za pośrednictwem kanału YouTube a nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwali wolontariusze PTK. Dzięki wsparciu Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony dla najbardziej zaangażowanych przygotowane zostały nagrody. Festiwal okazał się ciekawą propozycją szczególnie dla rodzin pozostających w domu z powodu kwarantanny. Nowa formuła spotkała się z pozytywną opinią dzieci i rodziców.

„Barwne Lato”
30.06 – 24.07. 2020

„Barwne lato” – wakacyjna propozycja dla dzieci w szczególnym czasie pandemii spotkała się z żywym zainteresowaniem ze strony rodziców i ich podopiecznych. Zajęcia przygotowane zgodnie z wytycznymi GIS oraz MEN i MZ z powodu obostrzeń musiały mieć charakter stacjonarny i bardzo ograniczoną możliwość wyjść poza placówkę. Mimo to każdy dzień był urozmaicony: odbywały się ćwiczenia ruchowe i zabawy ogólnorozwojowe, zajęcia taneczne i muzyczne. Szeroki wachlarz działań plastycznych spotkał się z życzliwym przyjęciem uczestników, nic dziwnego bo poza rysowaniem i malowaniem pojawiło się szycie oraz techniki collage’u, decoupage’u i quillingu. Dzięki współpracy z lokalnym klubem sportowym „Prądniczanka” dzieci mogły odbywać ćwiczenia na boiskach treningowych klubu. Dla wielu uczestników te wakacje były pierwszą od kilku miesięcy okazją do kontaktu i wspólnych zabaw z rówieśnikami.

MDK w okresie pracy zdalnej
12.03 – 18.05. 2020

W związku z decyzją MEN będącą reakcją na sytuację epidemiologiczną od 12 marca zawiesiliśmy prowadzenie wszelkich zajęć stacjonarnych w MDK. Nauczyciele podjęli się pracy zdalnej i wykorzystując formy komunikacji internetowej przekazywali członkom swoich grup materiały i inspiracje do pracy w domu. Poprzez profil Facebook’owy MDK proponowaliśmy różne zabawy; rysunkowe, słowne, krzyżówki i rebusy oraz quizy i konkursy. Na stronie internetowej publikowaliśmy dokonania domowe naszych uczestników. Pojawiały się recytacje, rysunki i obrazy a także ozdoby i stroiki świąteczne oraz palmy Wielkanocne. Każdy miłośnik niebanalnych bajek z morałem mógł wysłuchać regularnie zamieszczanych „Opowieści Pestki”. Po 18 maja rozpoczął się proces przywracania stacjonarnej działalności naszej placówki.

Twórcze Ferie w MDK
3 – 7.02. 2020

Tradycyjnie oprócz letnich wakacji w MDK organizujemy także zajęcia w trakcie ferii zimowych. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Twórcze Ferie w MDK”. Każdego dnia czekały na uczestników zarówno zajęcia na terenie naszej placówki jak i wyjścia oraz wyjazdy w ciekawe miejsca. Odwiedziliśmy Festiwal Teatrów dla Dzieci by obejrzeć spektakl pt. „Tuwim dla dzieci”. Byliśmy w Multikinie na premierowym pokazie filmu „Chłopiec i wilk”. Zwiedzaliśmy siedzibę Radia Kraków poznając specyfikę pracy rozgłośni radiowej. W miejscowości Bębło braliśmy udział w warsztatach malowania baniek choinkowych na terenie manufaktury szklanych ozdób choinkowych poznając cały, żmudny proces ich powstawania. Ponadto dzieci korzystały z zajęć plastycznych i tanecznych poznawały czym jest robotyka i rywalizowały w grach planszowych. Odwiedzili nas także przedstawiciele straży Miejskiej by w formie pogadanki i zajęć interaktywnych przybliżyć dzieciom tematykę bezpiecznych zachowań w przestrzeni miasta.

Spotkanie  Wigilijne dla uczestników zajęć MDK
19.12. 2019

Tradycyjnie jak co roku MDK zorganizował dla uczestników zajęć i ich opiekunów Spotkanie Wigilijne. W serdecznej i ciepłej atmosferze przebiegały prezentacje artystyczne nawiązujące do tematyki nadchodzących świąt. Nie obyło się rzecz jasna bez wspólnego kolędowania. Chwilę refleksji zapewniła teatralna etiuda w wykonaniu pracowników MDK diagnozująca stan relacji współczesnych dorosłych i ich podopiecznych.

Szopki Prądnickie
14.12 2019

Kilka lat temu Towarzystwo Prądnickie zainicjowało wśród dzieci szkolnych Dzielnicy III tradycję tworzenia szopek krakowskich. Ich charakter miał być wzbogacony o elementy lokalne czyli fragmenty Prądnickiej architektury lub przedstawienia osób związanych z obszarem dzielnicy. Po raz kolejny odbył się także konkurs na szopkę prądnicką zorganizowany przez MDK, Towarzystwo Prądnickie i Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony.
W sobotę 14 grudnia nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej, która stała się ukoronowaniem starań twórców indywidualnych i grup szkolnych. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił swą obecnością mistrz szopkarski wielokrotnie nagradzany w kategorii szopek małych konkursu szopek krakowskich.

I Dzielnicowy Turniej Szachowy
14.12.2019

Z inicjatywy Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony został w MDK zorganizowany Turniej Szachowy dla dzieci w wieku 5 – 10 lat. Rozgrywki prowadzone systemem szwajcarskim odbywały się w dwóch kategoriach i prowadzone były przez sędziego z Małopolskiego Związku Szachowego. Turniej obfitował w wielkie emocje: euforia zwycięstwa mieszała się z goryczą przegranej. Wszystkim natomiast towarzyszyła duma z odważnej rywalizacji.. Najważniejsze, że udało się przyczynić do popularyzacji tej szlachetnej gry na terenie dzielnicy Prądnik Czerwony.

 

Spacery kulturalno-historyczne
9.11 / 16.11 / 14.12 2019

Jesienią tradycyjnie już wraz z Radą Dzielnicy III zapraszamy krakowian na historyczne spacery po Prądniku Czerwonym. W tym roku oprócz miejskich wędrówek odbyły się także spotkania i prelekcje. Przybliżyły one uczestnikom historię migracji wawelskich skarbów przez teren naszej dzielnicy czy, przedstawiły warsztat i metody pracy mistrza szopkarskiego. Rakowice dwukrotnie stały się tematem spacerów. Raz przy omawianiu specyfiki cmentarza Rakowickiego, ponownie przy peregrynowaniu po terenach dawnej wsi Rakowice czyli obszarze osiedla Olsza II. Odległe historie na nowo ożyły przed oczyma słuchaczy i wzbogaciły ich wiedzę na temat miejsc, które znają i zamieszkują współcześnie.

 

Jubileusz 20-lecia Towarzystwa Prądnickiego
18 października 2019

Towarzystwo Prądnickie na stałe wpisało się w pejzaż kulturowy Krakowa i okolic. Jego działalność w zakresie popularyzacji wiedzy na temat tzw. „Dorzecza Prądnika” jest bardzo istotnym czynnikiem kulturotwórczym „Prądnickich” Dzielnic Krakowa”. Działając na tym samym obszarze i w tożsamej przestrzeni kulturowej od lat doświadczamy owocnej współpracy. Nie dziwi więc fakt, że uroczyste obchody jubileuszu 20-lecia Towarzystwa Prądnickiego odbyły się w gościnnych progach MDK. Jubileuszowe spotkanie przygotowano w konwencji „starego kina”. Zgromadziło ono liczne grono gości w tym dyrektorów lokalnych szkół, przedstawicieli władz samorządowych i reprezentanci jubilata. Przebiegało w sentymentalno-humorystycznej atmosferze wypełnionej: konkursami, wspomnieniami i pełnymi ciepłych słów laudacjami pod adresem jubilata.

Spotkanie poobozowe na Durbaszce
12 października 2019

Tradycją wyjazdów wakacyjnych w Młodzieżowym Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 jest organizacja spotkań podsumowujących obóz. Ze względu na piękną pogodę oraz turystyczny charakter letniego wyjazdu w Góry Sowie, w tym roku zdecydowano się na spotkanie wyjazdowe. Celem podróży były Pieniny Małe i Durbaszka. Spacer odbyliśmy ze Szlachotwej do schroniska „Pod Durbaszką”. Jesienne widoki na Tatry i Trzy Korony były spektakularne. Wysoka – wręcz letnia temperatura sprzyjała wędrówce. W schronisku odbył się pokaz zdjęć z obozu. Wspominano wyjścia, zabawy, miejsca które odwiedziliśmy w Górach Sowich i Stołowych. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał pendrive ze zdjęciami.

„Festyn Rodzinny z okazji Święta Dzielnicy III Prądnik Czerwony”
28 września 2019   

Rada i Zarząd Dzielnicy III we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i Klubem Sportowym „Wieczysta” organizuje od lat dla mieszkańców Festyn Rodzinny z okazji Święta Dzielnicy III. 28.09 Między godziną 14 a 20 zaprezentowały się na terenach K.S. Wieczysta szkoły, placówki kulturalno-oświatowe oraz różnorodne instytucje z terenu Olszy, Rakowic i Prądnika Czerwonego. Na scenie gościli „młodzi artyści” ze szkół i przedszkoli oraz artystyczni przedstawiciele seniorów. Miał także miejsce imponujący pokaz technik karate. Na finał występów scenicznych zaprezentowały się dwa krakowskie zespoły rockowe: „Ostatni w Raju” i „Latające talerze”. Tuż po zmroku festyn zakończył się pokazem laserowym pełnym gry świateł i dźwięków. Piękna, jesienna pogoda sprawiła, że festyn odwiedziły tłumy mieszkańców, dominowały rodziny z dziećmi, które ochoczo korzystały z bezpłatnych dmuchanych atrakcji i animacji przygotowanych przez MDK. Przy okazji dobrej zabawy udało się także popularyzować postawy obywatelskie dzięki aktywności tzw. „Ambasady Budżetu Obywatelskiego. Festyn bezsprzecznie należy uznać za udany, dostarczył mieszkańcom rozrywki, spełnił funkcje integracyjne i społecznościowe oraz budził świadomość obywatelską. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Dominik Jaśkowiec.

Obóz turystyczno-rekreacyjny w Sokolcu”
9 –17 lipca. 2019

Uroki Gór Sowich stały się magnesem dla lokalizacji tegorocznego obozu letniego MDK. Zorganizowany pod hasłem „W poszukiwaniu złotego pociągu” pobyt wypoczynkowy dla dzieci uzupełniony był o warsztaty teatralne dla młodzieży skupionej wokół działającej w MDK „Sceny 5 na 3”. Park krajobrazowy Gór Sowich obfituje w atrakcyjne szlaki turystyczne, z których korzystali uczestnicy obozu wyprawiając się na „Wielką Sowę”, przełęcz „Kozie Siodło” czy „Lisie skały”. Mając jednak do dyspozycji autokar, nawet te bardziej odległe atrakcje turystyczne były dla nich dostępne. Odwiedzili dzięki temu: zamek Grodno nad jeziorem Lubachowskim,, twierdzę Srebrna Góra, tajemniczy, podziemny kompleks „Riese”, historyczną kopalnię węgla w Nowej Rudzie oraz Wambierzyce ze słynną bazyliką i imponujący pałac Marianny Orańskiej w Kamieniu Ząbkowickim. Obóz w Górach Sowich okazał się strzałem w dziesiątkę. Nikt nie narzekał na nudę a promienne uśmiechy uczestników nagradzały wysiłki opiekunów.

„Wakacje w MDK”

24.06.- 5.07 / 22.07.-2.08. / 19.08.-30.08. 2019

Wakacje w MDK były propozycją zajęć rekreacyjnych i krajoznawczych dla dzieci w wieku 7-12 lat. Uczestnicy brali udział w zajęciach: sportowych, plastycznych, językowych oraz wyjściach i wycieczkach dofinansowanych przez Urząd Miasta Krakowa. Dzieci miały okazję odwiedzić Historyland, Multikino, Muzeum Iluzji, Żywe Muzeum Obwarzanka, Archiwum Narodowe i wiele innych inspirujących i ciekawych miejsc. Całodzienne wycieczki autokarowe dawały szanse na odkrycie niezwykłych lokalizacji często odległych i trudniej dostępnych. Wyjazdy „zamkowym szlakiem” do Ogrodzieńca, Bobolic, Będzina, Niedzicy i Czorsztyna były ciekawym uzupełnieniem wakacyjnych eskapad rodzinnych. Dwa ostatnie tygodnie „akcji letniej” wypełniły specjalistyczne warsztaty z zakresu informatyki i grafiki komputerowej, rękodzieła artystycznego, muzyki oraz akrobatyki i tańca. Różnorodność propozycji i szeroka paleta możliwości spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników i ich opiekunów.

„Noc Tańca”

16 czerwca 2019

Trudno w ostatnich latach nie zauważyć rosnącego zainteresowania wszelkimi rodzajami tańca. Zapewne stało się to inspiracją dla twórców Nocy Tańca, która w tym roku zagościła także w MDK inspirując uczestników zajęć i ich opiekunów do zainteresowania tańcem. Z dużym uznaniem spotkały się nawiązujące do nowoczesnych form tanecznych pokazy akrobatyczne. Zwieńczeniem wieczoru były wspólne integracyjne tańce dzieci i opiekunów. Uczono się prostych układów choreograficznych, udowadniając, że taniec jest dla każdego.

„Święto MDK”

8 czerwca 2019

Czerwcowe święto stanowi rodzaj podsumowania całorocznego dorobku MDK będąc jednocześnie wydarzeniem integrującym społeczność lokalną korzystającą z oferty naszej placówki. Tym razem słoneczna pogoda sprzyjała prezentacjom i zabawom na boisku MDK. Był zręcznościowy tor przeszkód, wielkoformatowe malowanki, językowe zabawy logiczne, łamigłówki i muzyczne wprawki na keyboardzie. Równolegle w budynku odbywały się doroczne zawody akrobatyczne. Szeroka paleta możliwości zapewniła dobrą zabawę licznie zgromadzonej publiczności.

„Artystolaki”

Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych

7 maja 2019

Przegląd artystycznych dokonań estradowo-scenicznych przedszkolaków to w naszej placówce już ugruntowana tradycja. Mało tego wpisana na dobre w kalendarz krakowskich przedszkoli, które chętnie się u nas prezentują. Taniec, muzyka, teatr to artystyczne dyscypliny, w których dzieci rywalizują o uznanie jurorów. To nie jest jednak nadrzędny powód do udziału w przeglądzie, chodzi raczej o to by dzieci i ich opiekunowie mogli skonfrontować ze sobą efekty i styl pracy artystycznej. Służy to dobrze wzbogaceniu języka i formy artystycznych prezentacji oraz optymalnego wykorzystania potencjału tkwiącego w dzieciach.

Konkurs na najpiękniejszą palmę Wielkanocną

14 kwietnia 2019

Jako placówka oświatowa staramy się o podtrzymywanie i pielęgnację tradycji. Święta Wielkanocne dostarczają ku temu wiele okazji. Tym razem skupiliśmy się na tworzeniu palm Wielkanocnych i temu służył konkurs o zasięgu dzielnicowym. Piękne i oryginalne palmy powstawały na terenie szkół i przedszkoli będąc owocem pracy w grupie. Pomysłowość i inwencja twórcza zadziwiły jurorów a niepowtarzalny urok i efektowny wygląd palm stanowiły kolorową scenografię uroczystości wręczenia nagród.

„Noc Sów”
22 marca 2019

W związku ze zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie” nocą sów MDK przygotował wieczorne spotkanie poświęcone tym tajemniczym ptakom. Chcieliśmy przybliżyć dzieciom i rodzicom zwyczaje i tryb życia tych mało znanych drapieżników i przedstawić ich klasyfikację. Pomogła w tym multimedialna prezentacja i specjalnie przygotowane tablice poglądowe. Na zakończenie wszyscy przybyli wzięli udział w warsztatach plastycznych, w których kreowali po swojemu magiczny świat sów.

„Otwarcie placówki po remoncie”
28 stycznia 2019

Po termomodernizacji i gruntownym remoncie po pożarze z 2015 roku główny budynek MDK przy al. 29 Listopada 102 zyskał nowe oblicze. Powstały funkcjonalne ciągi komunikacyjne, estetyczne wnętrza, budynek został wyposażony w nowoczesne ogrzewanie. W pierwszym dniu nowego semestru, tuż po zakończeniu ferii zimowych odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego gmachu, w którym uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty, Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej. Przybyli ponadto Dyrektorzy okolicznych szkół i przedszkoli oraz Młodzieżowych Domów Kultury. Uroczystego otwarcia dokonali z ramienia władz: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz reprezentująca MDK Dyrektor Agnieszka Klaczak-Cudek wraz z byłą Dyrektor Ireną Bem-Garbień. Każda z ww. osób zabrała głos podkreślając wyjątkowy charakter tej uroczystości i wagę uruchomienia budynku dla lokalnej społeczności. Oficjalny program uroczystości został uzupełniony udziałem w spektaklu teatralnym przygotowanym przez młodzież z MDK oraz zwiedzaniem nowo wyremontowanego gmachu, w salach którego czekały na odwiedzających projekcje filmowe, wystawy i instalacje multimedialne.

„Fabryka Świętego Mikołaja”
5 grudnia 2018

Zgodnie z tradycją spotkań Mikołajowych, także dzieci uczęszczające na zajęcia w MDK mogły powitać u siebie dostojnego gościa. Przygotowywały się na ten moment w ramach przedświątecznych warsztatów plastycznych ozdabiając drewniane dekoracje i upominki. Odpowiednia muzyka i symbolika tego dnia pomogły poczuć nastrój chwil, w których Święty Mikołaj pojawia się wśród dzieci wzbudzając radość i uśmiech na twarzy każdego z nich. Wszystkie dzieci otrzymały od dostojnego gościa ozdobne listy z piękną lakową pieczęcią w starym stylu.

Andrzejki”
27 – 30 listopada 2018

Spotkania Andrzejkowe dla klas szkoły podstawowej na stałe weszły do kalendarza imprez organizowanych w naszej placówce. Adresowane są one do uczniów klas I – III, którzy doskonale odnajdują się w świecie wróżb traktowanych z przymrużeniem oka, będących źródłem dobrej zabawy. Wróżby z pływających po wodzie słomek, układanych jeden za drugim butów czy wreszcie popularne lanie wosku emocjonują i przynoszą wiele radości. Wszystko to uzupełnione zabawami animacyjnymi i prostymi układami tanecznymi staje się źródłem śmiechu, radości i wzajemnej życzliwości.

„Festiwal Gier Logicznych”
17 listopada 2018

Wzorem lat ubiegłych wspólnie z Polskim Towarzystwem Kulturalnym zorganizowaliśmy rodzinną imprezę poświęconą grom logicznym. Patronat nad siódmą edycją Festiwalu objął Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny pani Marzena Paszkot. Integracyjny charakter wydarzenia pozwolił na ponadpokoleniową popularyzację prostych gier logicznych jak: Quarto, Pentago. Speed Stacks, Pylos, Abalone, Dobble. Nasze rozgrywki, wpisane w kalendarz działań w ramach kampanii “Kraków stawia na rodzinę” zachęcają do wspólnego rodzinnego spędzania wolnego czasu. W tym roku odbyły się dwie edycje festiwalu: przedpołudniowa w szkole podstawowej nr 114 oraz popołudniowa w sali teatralnej naszego Domu Kultury.

„Biało-czerwona szachownica”
13 i 20 listopada 2018.

100 rocznica odzyskania niepodległości stała się przyczynkiem do penetrowania meandrów naszej historii. MDK sięga do tej tematyki i przypomina bohaterów sprzed lat w cyklu spotkań pn. „Tradycja z nutą i kolorem”. W jubileuszowym 2018 roku wybraliśmy temat ważny dla historii naszego miasta, opisujący lokalne tradycje lotnicze i historię lotniska w Rakowicach – kolebki polskiego lotnictwa wojskowego. Jubileusz odzyskania niepodległości splata się z 100 rocznicą powstania biało-czerwonej szachownicy i przyjęcia jej za symbol polskiego lotnictwa wojskowego. Interdyscyplinarne widowisko dla klas szkolnych, obejmujące wymienione tematy, przypominające sylwetki bohaterskich pilotów i przejęcie lotniska z rąk austriackich w 1918 roku spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci z okolicznych szkół: nr 2, 64, 95 i 107.

Wikingowie”
13 października 2018

„Oko w oko z historią” to kolejny cykl spotkań, których charakter odnosi się do przeszłości, wprowadza uczestnika w świat wydarzeń historycznych – świat tajemnic, ciekawostek i zagadek ginących w mroku dziejów. W tym przypadku dotykaliśmy tematyki odległej i owianej legendą. Wikingowie to społeczność, której rys charakterologiczny, obyczajowość i specyfika wojennego rzemiosła zapewniły niesłabnącą pamięć, która przetrwała wieki. Prezentacja ich historii została przygotowana przez współpracującą z nami grupę rekonstrukcji historycznej Tyr Hird. Każdy uczestnik chciał się poczuć jak skandynawski wojownik sprzed tysiąca lat.

Wakacje w MDK czyli „Lato w kratkę”
2 – 20 lipca 2018.

Dla dzieci pozostających w lipcu w Krakowie Młodzieżowy Dom Kultury przygotował ciekawą ofertę zajęć wakacyjnych. Dzieci uczestniczyły w stacjonarnych zajęciach; sportowych, plastycznych i językowych oraz wielu wyjściach w plener i wycieczkach. Poznawały tajemnice studia telewizyjnego TVN i geologiczne ciekawostki Jaskini Wierzchowskiej. Uczestniczyły w warsztatach rycerskich na Zamku Żupnym w Wieliczce i warsztatach robotyki w Klockolandzie. Podczas dalekich wycieczek autokarowych odwiedziliśmy; Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni, Zamek w Chęcinach, Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu i Kopalnię Węgla Kamiennego „|Guido” w Zabrzu. Dla dzieci było to znakomite uzupełnienie wakacji o atrakcyjne wyjazdy do nowych miejsc pełne wrażeń, emocji i przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci.

Korespondencja sztuk – barwa, brzmienie, materia
18 czerwca 2018

U schyłku roku szkolnego w Galerii MDK „Na Strychu” miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wspólnie z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przygotowaliśmy wystawę, która stała się zwieńczeniem projektu plastycznego pn. „Korespondencja sztuk – barwa, brzmienie, materia” realizowanego wśród uczniów krakowskich liceów. Jego partnerami były: Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Krakowski i Akademia Muzyczna w Krakowie.
Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w uroczystym podsumowaniu projektu, prezentacjach muzycznych i wernisażu wystawy prac plastycznych.
Zgromadzeni goście wysłuchali także mini-koncertu jazzowego tria koordynatora projektu; saksofonisty i malarza Marka Batorskiego.
Wystawa ukazała potencjał artystyczny tkwiący w młodych ludziach i wskazała na silną potrzebę twórczych działań i artystycznych wypowiedzi krakowskiej młodzieży.

Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony
16 czerwca 2018

Tradycyjnie już, każdego roku w czerwcu Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony organizuje Święto Dzielnicy. Nie inaczej było i tym razem a okazjonalny Festyn Rodzinny odbył się już po raz trzeci na terenach Klubu Sportowego „Wieczysta”. Młodzieżowy Dom Kultury aktywnie współtworzy to wydarzenie, które na przestrzeni lat zyskało przychylność, sympatię i uznanie lokalnej społeczności. Nic dziwnego, bo program Festynu zawsze gwarantuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W tym roku można było się zapoznać z artystycznymi prezentacjami szkół, przedszkoli i placówek kultury. Propagowano ideę Budżetu Obywatelskiego a w mobilnym punkcie głosowania można było oddać głos na wybrane projekty. Emocje wzbudzały pokazy sztuk walki i samoobrony oraz prezentacje grupy rekonstrukcyjnej „Tyr Hird” odtwarzającej rzemiosło wojenne Wikingów. W nawiązaniu do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zorganizowano „Prądnicki Mundial” – rywalizację drużyn młodzieżowych. Gwiazdą wieczoru był zyskujący coraz większą sławę, promujący swoją nową płytę „Krakow Street Band”. Festyn zakończył się intrygującym pokazem Teatru Ognia „Seider”.

Artystyczne Spotkanie Wielkanocne
28.03.2018

Tradycyjnie jak co roku zorganizowaliśmy dla uczestników zajęć Spotkanie Wielkanocne, tegoroczne miało charakter artystyczny. Rozpoczęło się od rozstrzygnięcia Konkursu na projekt kartki Wielkanocnej „ Dar na Hospicjum Św. Łazarza”. Laureaci wyłonieni spośród ponad 500 uczestników zostali uhonorowani nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Następnie licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać pokaz taneczno-akrobatyczny uczestników zajęć MDK. Po przerwie, którą wypełniło wspólne ozdabianie wielkich pisanek własnoręcznie wykonanymi aplikacjami z kolorowego filcu uczestnicy spotkania powrócili do sali teatralnej by obejrzeć inscenizację „Królowej śniegu” wg H.CH. Andersena przygotowaną przez Grupę Warsztatowa Sceny 5 na 3 z MDK. Radosne spotkanie, pełne wiosennej energii dostarczyło niezapomnianych wrażeń i wielu emocji.


Dzień Irlandzki w MDK

20 marca 2018r.

W związku z przypadającym 17 marca Dniem Św. Patryka – irlandzkim świętem narodowym zorganizowaliśmy poświęcony tradycji i kulturze „Zielonej Wyspy” Dzień Irlandzki w MDK. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, zaś motywem przewodnim stał się Leprechaun – postać z irlandzkiej mitologii. Dzieci obejrzały inscenizację opowieści o Leprechaunie i tworzyły jego podobiznę na warsztatach plastycznych. Wzięły udział w konkursie wiedzy o Irlandii i w zabawach sprawnościowych. W finale imprezy wystąpił zyskując wielki aplauz, dziecięcy zespół szkoły tańca irlandzkiego „Tir na nÓg” a wszyscy uczestnicy otrzymali ręcznie wykonane przez „Ciu Ciu Cukier Artists” cukierki z symbolem Irlandii – trójlistną koniczyną.

 

„W Pracowni” – wystawa prac plastycznych młodzieży
z pracowni Małgorzaty Kruczkowskiej-Olszewskiej
16.03.2018.r

W mroźny piątkowy wieczór 16 marca 2018 roku przestrzenie Galerii MDK „Na Strychu” zapełniły się tłumem wielbicieli młodej sztuki. Swoje prace prezentowali uczestnicy zajęć prowadzonych w MDK przez panią Małgorzatę Kruczkowską-Olszewską. Wernisaż miał charakter multimedialny i obejmował prezentację malarstwa i rysunku oraz projekcję filmową i wielkoformatowy pokaz w formie prezentacji komputerowej. Przedstawiony dorobek artystyczny młodzieży gimnazjalnej i licealnej zrobił na zgromadzonych wielkie wrażenie i dobrze rokuje na ich artystyczną przyszłość.

„Patroni krakowskich ulic” – wernisaż wystawy pokonkursowej
1 marca 2018 r.

1 marca 2018 roku w Galerii MDK „Na Strychu” odbył się wernisaż prac plastycznych będących plonem V edycji konkursu literacko-plastycznego pn „Patroni krakowskich ulic”. MDK przy al. 29 Listopada 102 był organizatorem tego konkursu wraz z Radą Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Biblioteką Kraków. Zaprezentowane prace udowodniły, że zakres wiedzy na temat postaci historycznych patronujących krakowskim ulicom wśród młodych ludzi systematycznie wzrasta a dobór konwencji artystycznych i środków wyrazu w ich przedstawianiu staje się coraz bardziej świadomy i dojrzały. Uwzględniając szczególną datę wernisażu – domniemany dzień urodzin Fryderyka Chopina zgromadzona publiczność obejrzała fragmenty przygotowanego przez MDK dla uczniów szkół podstawowych interaktywnego widowiska pn. „Impresje Chopinowskie”.

„Zima z jajem czyli od jajka Kolumba do jajka niespodzianki”
Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury
12 – 23 lutego 2018

 W ramach tegorocznych „Ferii w MDK” odbywały się interesujące, różnorodne i rozbudzające dziecięcą ciekawość zajęcia. Odwoływaliśmy się do naturalnej dla każdego dziecka potrzeby odkrywania i badania otaczającego świata. Motywem przewodnim uczyniliśmy jajko. Eksperymentowaliśmy z barwnikami, sprawdzaliśmy jak szybko topi się lód, czy wszystkie dźwięki są takie same. Ćwiczyliśmy równowagę, refleks i koordynację. Do wielu zajęć wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony z Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Pogromcy nudy”. Podejmowane podczas zajęć tematy kontynuowane były w trakcie wyjść na różnego typu warsztaty. Dla młodych miłośniczek rękodzieła przygotowane zostały osobne warsztaty pod tytułem „Filcowanie na wesoło”. Młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach teatralnych „Mistrz i uczeń”. W trakcie tych dwóch zimowych tygodni zawarto wiele nowych znajomości, odkrywano w sobie pasje twórcze, kształtowano wyobraźnię, uczono się współpracy w grupie.

„Spotkanie Wigilijne ” 
19 grudnia 2017

Tradycją okresu przedświątecznego w MDK są już od lat Wigilijne Spotkania dla uczestników zajęć. Specjalnie na tę okazję pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przygotowują krótkie spektakle teatralne. Tym razem wybór padł na inscenizację poetyckich tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Emilii Waśniowskiej. W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły uczestników kolędy i pastorałki w wykonaniu instruktorów MDK oraz dziecięcej grupy wokalnej „Gama C”. Później przyszedł czas na wzajemne życzenia pełne serdeczności, ciepłych słów i miłych gestów.

„Patroni krakowskich ulic ” 
10 grudnia 2017

Jesienią br. Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 i Biblioteka Kraków zorganizowały kolejną edycję konkursu literacko-plastycznego pn „Patroni krakowskich ulicę. Uroczysta gala,  na której wręczono laureatom nagrody i dyplomy odbyła się 10.12.2017 r. w „Sali Fontany” Klubu Dziennikarzy „Pod  Gruszką”. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych z terenu dzielnic: I, II, III i VII. Znakomity plon  artystyczny nadesłanych prac rozszerzył jednocześnie wśród młodych ludzi zakres wiedzy na temat postaci historycznych patronujących krakowskim ulicom.

„Festiwal Gier Logicznych ” 
2 i 16 grudnia 2017

Już po raz piąty Młodzieżowy Dom Kultury, Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Polskie Towarzystwo Kulturalne oraz Urząd Miasta Krakowa zorganizowały Festiwal Gier Logicznych. Tradycyjnie już gościny udzieliły dwie szkoły podstawowe nr 95 i 114. Dwie odsłony tegorocznej edycji odbyły się w grudniu i zostały wsparte przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny – Panią Marzenę Paszkot. Ta cykliczna impreza ma szczególny wymiar integracyjny. Gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych, którzy znajdują relaks i ciekawą, rozwijającą rozrywkę z wykorzystaniem gier logicznych. Organizowane rozgrywki mają charakter konkursowy a laureaci otrzymują dyplomy i cenne nagrody. W bieżącym roku Festiwal Gier Logicznych został uhonorowany prestiżową nagrodą „Złotych Słoneczników przyznawaną przez Portal Internetowy „Czas Dzieci”.

 „Fabryka Świętego Mikołaja ” 
4 grudnia 2017

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy zajęć MDK mieli okazję odwiedzić zainscenizowaną „Fabrykę Świętego Mikołaja”. Mogli w ten sposób w aurze zbliżających się Świąt wcielić się w pomocników Świętego Mikołaja. Na warsztatach plastycznych dzieci własnoręcznie wykonywały drobne upominki dla najbliższych. Na pamiątkę każde z nich otrzymało od Świętego Mikołaja ozdobny list zaklejony oryginalną lakową pieczęcią. To był niezwykły wieczór, pełen emocji i nowych doświadczeń.

„Andrzejki dla klas ” 
28 – 30 listopada 2017

Spotkania andrzejkowe dla klas weszły już na stałe do kalendarz naszych imprez. Każdego roku przybywają do nas z opiekunami uczniowie klas I – III na poranek pełen wróżb, zabaw i tańca. W tym roku odwiedziło nas 130 uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2, 95 i 107. Tradycje związane z andrzejkami i katarzynkami przybliżyły im dwie wróżki. Wróżono sobie z pływających po wodzie słomek, z układania butów, z lanego wosku. Zabawa jak co roku wiązała się z wielkimi emocjami!

„Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia” 
25 listopada 2017

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia również w MDK jest obchodzony w sposób szczególny. Organizowana wówczas misiowa zabawa gromadzi liczne grono dzieci w wieku 3 – 6 lat wraz z rodzicami. Miłośnicy pluszowych przytulanek uczestniczą w grach i zabawach integracyjnych i ruchowych, śpiewają „misiowe” piosenki i bawią się z Kubusiem Puchatkiem. By ów dzień pozostawił po sobie jakąś pamiątkę własnoręcznie wykonują misiowe maskotki na specjalnych warsztatach plastycznych. W ramach misiowej zabawy odbywa się rokrocznie finał konkursu plastycznego dla przedszkolaków pn. „Mój przyjaciel miś”wraz z wręczeniem nagród laureatom i otwarciem wystawy nagrodzonych prac.

 

 

„Roman Florer i inni czyli lotnicze Rakowice” 
19 listopada 2017

Dom Zwierzyniecki – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w dniach 23.09.2017 – 25.02.2018 prezentuje wystawę pn. „Zwierzyniec zaprasza Rakowice”. Została ona przygotowana we współpracy z Radą Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Młodzieżowym Domem Kultury przy al. 29 Listopada 102. Do imprez towarzyszących wystawie należą tematyczne spacery po terenie dawnych Rakowic.
Opisywany tutaj dotyczył tradycji lotniczych dawnej wsi Rakowice i obejmował tereny i obiekty Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prowadził go pracownik muzeum dr. Krzysztof Mroczkowski. Zarówno temat jak i samo miejsce przyciągnęło wielu „spacerowiczów” żywo zainteresowanych tradycjami lotniczymi.

 

Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Krakowie
„Tajemnice mojego miasta”
7 i 8 listopada 2017 roku

Już po raz ósmy trzyosobowe drużyny reprezentujące krakowskie szkoły podstawowe rywalizowały w naszym Turnieju wiedzy o Krakowie. Dwie kategorie wiekowe zgromadziły po siedem drużyn każda. Zagadki, krzyżówki, rebusy wymagały od uczestników wiedzy i kreatywności i zawsze oferowały dobrą zabawę. Tradycyjnie już piekarnia „Krakowianka” z ulicy Szlak ufundowała dla uczestników turnieju smakowite obwarzanki.

 

 

 

Tradycja z nutą i kolorem „Ułańska Fantazja” 
24, 25 października 2017

W związku z zbliżającym się Świętem Niepodległości w ramach cyklu „Tradycja z nutą i kolorem” przedstawiliśmy program pn. „Ułańska Fantazja”. Uczestnicy – uczniowie klas III ze Szkół Podstawowych nr 64 i 95 poznali m in. umundurowanie formacji ułańskiej z okresu „Księstwa Warszawskiego” z kolorystyką pułków i uzbrojeniem. Podziwiali przedstawienia malarskie tej formacji autorstwa Juliusza i Wojciecha Kossaków. Wzięli udział w zainscenizowanej szarży, odkrywali znaczenie pojęcia „ułańska fantazja”.Spotkanie z historią miało charakter interaktywny a temat prezentowany był muzyką, światłem, tańcem i obrazem.

 

„Królestwo zakręconego czasu czyli bajka o mądrych dzieciach” 
3, 4 października 2017

Krakowska Straż Miejska opracowała i zainscenizowała spektakl profilaktyczny „Królestwo zakręconego czasu czyli bajka o mądrych dzieciach”. MDK po raz kolejny zaprosiło twórców do przedstawienia tego spektaklu uczniom klas pierwszych okolicznych szkół. Ponad 300 dzieci w trakcie 6 teatralnych spotkań ze Strażą Miejską. dowiedziało się jaką przyjąć postawę wobec atakującego psa, jak reagować na zaczepki obcych, jak bezpiecznie przejść przez ulicę etc. Wiedza na temat bezpiecznych zachowań przekazana w teatralnej formie na długo zapadła w pamięć młodego widza.

 „Wojaże małe i duże” czyli Wakacje w MDK
26 czerwca – 11 sierpnia i 16 – 25 sierpnia 2017

Tego lata Wakacje w MDK były naprawdę długie… W dniach 26.06 – 11.08 oraz 16.08 –25.08 realizowaliśmy akcję letnią pn. „Wojaże małe i duże”. Zgodnie z nazwą clou programu były podróże dalekie i bliskie. Na trasie naszych wypraw znalazło się ZOO we Wrocławiu ze słynnym Afrykarium, tajemnicze Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Park Leśnych Niespodzianek w Ustroniu czy Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Odwiedziliśmy Krynicę – perłę polskich uzdrowisk. Uzupełnieniem dalekich wojaży były wycieczki do urokliwych zakątków Małopolski. Wystarczy wspomnieć zamek w Nowym Wiśniczu, Osadę Młynarską „Boroniówka” w Grodzisku czy skansen w Wygiełzowie. Atrakcjom nie było końca, w Krakowie gościliśmy m in. w Studio Litografii, Centrum Szkła i Ceramiki, MOCAK-u, Muzeum Historii Fotografii. Zajęcia stacjonarne pełne były atrakcyjnych konkursów i animacji zarówno sportowych jak i artystycznych.
Bogaty program sprawił, że uczestnicy Półkolonii MDK byli pełni satysfakcji i z uśmiechem korzystali z naszej wakacyjnej oferty.

 Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony
3 czerwca 2017

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony jak co roku w czerwcu zorganizował Festyn Rodzinny z okazji Święta Dzielnicy. Młodzieżowy Dom Kultury brał czynny udział w przygotowaniu i organizacji tego wydarzenia, które po raz drugi odbywało się na terenach klubu sportowego „Wieczysta”. Wyjątkowo bogaty program obejmował w tym roku mnóstwo atrakcji dla małych i dużych mieszkańców dzielnicy. Odbywały się występy dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli i prezentacje grup z MDK oraz pokazy historycznych grup rekonstrukcyjnych: „Tyr Hird” oraz „Wrzesień 39”. Propagowano ideę Budżetu Obywatelskiego i akcję czytelniczą w oparciu o „Osiedlowe budki na książki. Działało historyczne koło fortuny, promowano powstającą wystawę o Rakowicach. Koncertowych emocji dostarczył zespół The Little Creatures. Festyn tradycyjnie zakończył pokaz ogni sztucznych.

 

 

 

Święto Rodziny Krakowskiej
Finał konkursu „A ja wolę mego tatę”
21 maja 2017

Nasz MDK tradycyjnie włączył się w realizację festynu rodzinnego organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa na Bulwarze Czerwieńskim. W tym roku stworzyliśmy strefę gier logicznych, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na scenie przedstawiliśmy trzy zespoły taneczne reprezentujące różne grupy wiekowe oraz urządziliśmy finał konkursu literacko-plastycznego „A ja wolę mego tatę” z wręczeniem nagród laureatom.

Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych
„Artystolaki”
10 maja 2017

„Artystolaki” to przegląd artystycznych grup przedszkolnych odbywający się w MDK regularnie od 7 lat. Na teatralnej scenie, co roku w maju, spotykają się grupy małych artystów prezentujące się w wybranych formach: tanecznej, muzycznej lub teatralnej. Występy zawsze urzekają dziecięcym urokiem, strojami a także pomysłowymi rozwiązaniami choreograficznymi czy inscenizacyjnymi. W tym roku również nie zabrakło wrażeń artystycznych, wzruszeń oraz podziwu dla dzieci i ich opiekunów. Przygotowane prezentacje podkreślały dziecięcą radość i spontaniczność.

 „Tradycje Wielkanocne – Palmy”
6 kwietnia 2017

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się spotkanie pn. „Tradycje Wielkanocne – Palmy”. Jego uczestnicy mieli okazję poznać bliżej zwyczaje świąteczne związane z Niedzielą Palmową i Świętami Wielkanocnymi. Tradycję tworzenia palm przybliżyła multimedialna prelekcja, prezentująca historię tego zwyczaju oraz miejsca żywo związane z jego kultywowaniem. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci tworzyły własną palmę wielkanocną, zawsze niepowtarzalną, bardzo kolorową i efektowną.

„Irlandia w MDK”
18 marca 2017

Jak co roku z okazji dnia Św. Patryka odbyło się spotkanie pn. „Irlandia w MDK”. Licznie zgromadzoną publiczność zauroczył wdziękiem i sprawnością techniczną zespół dziecięcej Szkoły Tańca „Tir na nóg” w repertuarze tradycyjnych tańców irlandzkich. Wyobraźnię rozpalały postaci i historie z irlandzkich legend a lokalne tradycje zyskały atrakcyjną, interaktywną prezentację. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali zielone słodkości od Fabryki Cukierków „CiuCiu – Cukier Artist”.

 

XVII Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego
o Puchar Dyrektora MDK
11 marca 2017

W sobotnie przedpołudnie 11 marca odbył się po raz 18 Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MDK. Dwuosobowe zespoły rodzinne konkurowały w kategoriach zawodników: początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Wysoki poziom rywalizacji i ambitna postawa uczestników charakteryzowały przebieg rozgrywek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci trzech pierwszych miejsc efektowne puchary.

 

 

„Chiński Nowy Rok”
4 marca 2017

Po raz kolejny MDK i „Akademia Młodego Wojownika Choy Lee Fut Polska” zorganizowały dla dzieci wraz z rodzicami spotkanie poświęcone kulturze Chin. Jego pretekstem stały się obchody Chińskiego Nowego Roku przypadające na 28 stycznia 2017. Uczestnicy wzięli aktywny udział w treningu kung fu i obejrzeli pokaz technik walki z użyciem różnych akcesoriów. Z zaangażowaniem tworzono lampiony i papierowe symbole wiosny oraz uczono się podstaw języka chińskiego. Z entuzjazmem i uśmiechem przyjęto harce lalkowego chińskiego lwa.

Przegląd Jasełek, Kolęd i Pastorałek
11 stycznia 2017 roku

11 Stycznia 2017 r. po raz siódmy sala teatralna MDK stała się miejscem prezentacji grup przedszkolnych w ramach „Przeglądu Jasełek, kolęd i pastorałek”. 14 Grup głównie z terenu Dzielnicy III zaprezentowało efektownie opracowane muzycznie, choreograficznie i teatralnie występy sceniczne. 19 Stycznia przy wielkim zainteresowaniu publiczności odbył się finał Przeglądu z wręczeniem nagród laureatom, wzbogacony występem nagrodzonych grup.

„Szopki Prądnickie” – wystawa pokonkursowa
14 grudnia 2016

Towarzystwo Prądnickie kilka lat temu zainicjowało wśród dzieci szkolnych tradycję tworzenia szopek krakowskich. Powstałe prace były za każdym razem prezentowane w Galerii MDK. W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Towarzystwo Prądnickie zorganizowały po raz pierwszy konkurs na szopkę krakowską z elementami prądnickimi skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu Dzielnicy III. 14 Grudnia 2016 r. w Galerii MDK „Na Strychu” nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej połączonej tematycznie z prezentacją prac z „Konkursu na projekt Kartki Bożonarodzeniowej. W efekcie stworzyło to niepowtarzalny klimat świąteczny. Wystawę obejrzało wiele grup uczęszczających na zajęcia w MDK. Wernisaż został połączony z prelekcją mistrza szopkarskiego Pana Wiesława Barczewskiego.

Finał konkursu „Mój Przyjaciel Miś”
26 listopada 2016

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia MDK organizuje konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod nazwą „Mój Przyjaciel Miś”. Finał konkursu, na który wpłynęło ponad 300 prac z całej Polski odbył się 26 listopada 2016 w trakcie tradycyjnej zabawy misiowej dla dzieci z rodzicami. Zabawa organizowana jest dla wszystkich dzieci kochających pluszaki. Wspólnie bawiono się przy misiowych piosenkach, tworzono misie techniką origami. Dzieci poznały przygody Misia Uszatka i robiły sobie pamiątkowe zdjęcia z misiem – symbolem imprezy
Na tegoroczną zabawę przybyło ponad 60 maluchów z opiekunami głównie mieszkańców Dzielnicy III.

Tradycja z nutą i kolorem – „Ułańska fantazja”
15 i 16 XI 2016

„Tradycja z nutą i kolorem” to cykl spotkań dla klas, którego celem jest przybliżenie dzieciom narodowych tradycji, znanych postaci i wydarzeń historycznych w formule interaktywnego widowiska parateatralnego. Program „Ułańskiej fantazji” przybliża wiedzę na temat tej formacji wojskowej w szerokim spektrum jej obrazowania w kulturze i sztuce. Uczestnicy spotkania zyskali wiedzę na temat umundurowania i uzbrojenia, śpiewali piosenki ułańskie piosenki, brali udział w zainscenizowanej szarży, podziwiali prace malarskie Juliusza i Wojciecha Kossaków. Światło, taniec, obraz i słowo złożyły się na sugestywne przedstawienie o istotnym potencjale patriotycznym i historycznym.

 

Festiwal Gier Logicznych
22 X 2016 i 19 XI 2016

Tradycyjnie późną jesienią Młodzieżowy Dom Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Kulturalnym, Radą Dzielnicy III i Urzędem Miasta Krakowa organizuje integracyjną imprezę popularyzującą rozrywkę z grami logicznymi. W trakcie dwóch spotkań uczestnicy zapoznali się z prostymi grami logicznymi jak Guarto, Pentago, Pylos, Abalone czy hokej stołowy. Były to imprezy rodzinne gromadzące dzieci, młodzież i dorosłych, wpisane w kalendarz kampanii „|Kraków stawia na rodzinę”. Przeprowadzono konkursy z nagrodami a wyjątkową atrakcją był pokaz SpeedStacks’a na czas.

„Prądnicka Akademia Dorożkarstwa” w 110 urodziny Jana Kaczary
24 października 2016

Z okazji 110 rocznicy urodzin Jana Kaczary – „Zaczarowanego dorożkarza” Towarzystwo Prądnickie wraz z MDK przy al. 29 Listopada 102 przygotowało jubileuszowe spotkanie okolicznościowe. Przybrało ono formę sesji tzw.„Prądnickiej Akademii Dorożkarstwa”. Utrzymany w żartobliwym i sentymentalnym tonie wieczór obfitował w konkursy i występy sceniczne. Uczestników częstowano obwarzankami, prądnickim chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami. Zebrani uczestniczyli w premierowej projekcji filmu dokumentalnego autorstwa Wiesława Barczewskiego „Legenda o dorożkarzu”. Pełen lirycznego uroku, przepojony dowcipem wieczór pokazał jak pięknie można kultywować lokalne tradycje i chronić je przed zapomnieniem współczesnych.

Turniej „Tajemnice Mojego Miasta”
18 i 19 października 2016

Po raz siódmy trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe stanęły w szranki z wiedzy o Krakowie. Rywalizacja odbywała się w ramach twórczych konkursów, zabaw wymagających spostrzegawczości, kreatywności, pracy zespołowej i wiedzy. Wśród zadań pojawił się projekt pamiątki z Krakowa, ułożenie krzyżówki o naszym mieście czy praca z mapą historycznego centrum. W turnieju uczestniczyło 15 drużyn z 8 szkół rywalizujących w 2 kategoriach wiekowych.

„Wakacyjny Klub Włóczykija”
27 czerwca – 15 lipca, 22 – 31 sierpnia 2016

Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie zorganizował w dniach 27 czerwca – 15 lipca i 22 – 31 sierpnia 2016 roku zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku szkolnym pod hasłem „Wakacyjny Klub Włóczykija. Zgodnie z tytułem dominowała tematyka podróżnicza realizowana zarówno w ramach wyjść, wycieczek autokarowych jak i spotkań z doświadczonymi podróżnikami. Dzieci odwiedziły Wioskę indiańską w Szczyrzycu, Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”, zamek rycerski w Sobkowie i Park Etnograficzny w Tokarni. Uczestnicy brali też udział w stacjonarnych zajęciach o charakterze artystycznym, ruchowym, integracyjnym i poznawczym oraz w twórczych zabawach.

Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony
11 czerwca 2016

Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony rokrocznie organizuje Święto Dzielnicy, którego aktywnym współorganizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury. W tym roku Festyn Rodzinny z tej okazji odbywał się na terenach klubu sportowego „Wieczysta” przy ulicy K. Chałupnika. Bogaty program wydarzeń obejmował: pokazy ratownictwa medycznego, służb mundurowych i sekcji sportowych. Odbywały się prezentacje fryzjerskie i florystyczne. Propagowano akcje: „Przedszkolaki Mukoludkom” i Budżet Obywatelski. Na scenie prezentowały się grupy artystyczne MDK, Międzyszkolny Zespół pieśni i tańca „Krakowiak”, Zespół tańców i pieśni Bałkańskich „Iglika” i grupa „Ostatni w Raju”. Gwiazdą wieczoru była formacja „The Little Creatures”. Festyn zakończył imponujący pokaz ogni sztucznych.

Święto Rodziny Krakowskiej
Finał konkursu „A ja wolę mego tatę”
22 maja 2016

Jak co roku MDK przy al. 29 Listopada 102 włączył się w realizację rodzinnej imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa na Bulwarze Czerwieńskim. W tym roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Kulturalnym stworzyliśmy strefę gier logicznych, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na scenie urządziliśmy finał konkursu literacko- plastycznego „A ja wolę mego tatę” z wręczeniem nagród laureatom.

Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych
„Artystolaki”
5 maja 2016

Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych „Artystolaki” rocznie gromadzi liczne grono uczestników. Jego specyfika sprawia, że są oni zarazem artystami i widzami i mogą czerpać przyjemność z oglądania innych prezentacji. Mali artyści mają okazję w światłach rampy przedstawić swoje talenty wokalne, taneczne i aktorskie a że robią to z zaangażowaniem i wdziękiem jury nie ma łatwego zadania. Bez względu na jego werdykt już sam udział w naszym przeglądzie dostarcza dzieciom wiele radości i pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie sceniczne.

 ”Tradycja z nutą i kolorem – Chopin”
19 i 20 kwietnia 2016

W sali teatralnej MDK w dniach 19 i 20 kwietnia miały miejsce interaktywne spektakle edukacyjne z cyklu „Tradycja z nutą i kolorem” poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Uczestniczyli w nich uczniowie szkół podstawowych z terenu dzielnicy III – Prądnik Czerwony. Dzieci w formie parateatralnej poznały najważniejsze fakty z życia słynnego kompozytora i wysłuchały kompozycji inscenizowanych tanecznie. Poza tym uczyły się tańczyć poloneza a w ramach warsztatów interpretowały twórczość muzyczną wielkiego twórcy w języku form plastycznych.

„Tradycje Wielkanocne – Pucheroki”
23 marca 2016

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się rodzinne spotkanie pn. „Tradycje Wielkanocne – Pucheroki”. Jego uczestnicy mieli okazję poznać bliżej zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla okolic Krakowa. Tradycję Pucheroków przybliżyła multimedialna prelekcja, prezentująca między innymi ich słynne oracje. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci z pomocą rodziców tworzyły kukiełkę przedstawiającą postać Pucheroka. Miły wieczór zwieńczyła ludowa zabawa „Zielony gaiczek”.

„Irlandia w MDK”
17 marca 2016

Z okazji dnia Św. Patryka odbyło się spotkanie pn. „Irlandia w MDK”. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół dziecięcej Szkoły Tańca „Tir na nóg” oraz solistka z Zielonej Wyspy w repertuarze tradycyjnych tańców i stepu irlandzkiego. Uczestnicy spotkania brali udział w warsztatach plastycznych, gdzie techniką sgraffita wyczarowywali baśniowe motywy kultury irlandzkiej. Wielkie emocje towarzyszyły zawodom sprwnościowym opartym na tradycyjnych dyscyplinach irlandzkich. Wszyscy uczestnicy ku wielkiej radości otrzymali słodki prezent- szczęśliwą, czterolistną koniczynkę od Fabryki Cukierków „CiuCiu – Cukier Artist”.

„Chiński Nowy Rok”
11 marca 2016

Obchody Chińskiego Nowego Roku stały się pretekstem do zorganizowania w MDK spotkania z kulturą egzotycznych Chin. Rodzinna impreza przybliżyła tradycje Państwa Środka. Akademia Małego Wojownika „Choy Lee Fut” zaprezentowała taniec lwa i pokaz technik Kung fu. Przedstawiciel Instytutu Konfucjusza UJ dokonał wprowadzenie w tematykę znaków pisma chińskiego. Ponadto odbyło się wprowadzenie w sztukę kaligrafii i ceremonię parzenia herbaty wraz z degustacją.

„Artyści Naszej Dzielnicy”
Wystawa Kariny Znamirowskiej
19 luty 2016

19 Lutego 2016r. w Galerii MDK „Na Strychu” zainaugurowano cykl wystaw pn. „Artyści naszej dzielnicy” mający promować twórczość artystyczną mieszkańców Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Pierwszą wystawą nowego cyklu była prezentacja prac malarskich Kariny Znamirowskiej pt. „Pocztówki z Doliny Dłubni”. Harmonijne kompozycje w technice olejnej i pastelowej ukazywały podkrakowskie krajobrazy w różnych porach roku. Wernisaż uświetnił koncert śpiewającego autora Przemka Wróblewskiego zatytułowany „Piosenki do wynajęcia”. Refleksyjne teksty, ujmujące melodie zjednały artyście sympatię i uznanie publiczności.

„Królestwo Zakręconego Czasu”
18 luty 2016

18 Lutego 2016r. pracownicy krakowskiej Straży Miejskiej zaprezentowali w sali teatralnej MDK przygotowane własnymi siłami profilaktyczne widowisko słowno – muzyczne pt. „Królestwo Zakręconego Czasu czyli bajka o mądrych dzieciach”. Wystawiono dwa spektakle, które obejrzało ponad 100 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Interaktywna opowieść o zagrożeniach stojących przed maluchami została entuzjastycznie przyjęta przez dziecięcą publiczność.

„Bal Karnawałowy”
6 luty 2016

6 Lutego 2016r. w Galerii MDK „Na Strychu” z okazji kończącego się karnawału odbyła się zabawa taneczna dla dzieci zwana „Balem Kotylionowym”. Uczestnicy tworzyli maski karnawałowe, tańczyli przy dźwiękach popularnych
przebojów jak i tradycyjnego poloneza. Punktem kulminacyjnym był wielki pokaz kreacji karnawałowych oraz wspólne animacje taneczne dla dzieci i rodziców.

„Ferie w MDK – Zimowa Nienuda”
18 – 29 stycznia 2016

W okresie od 18 do 29 stycznia 2016 roku Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował dla uczniów szkół podstawowych Ferie w MDK pn. „Zimowa Nienuda”. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30 dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych, plastycznych i ruchowych. Rywalizowały w quizach i konkursach pełnych zagadek. Na warsztatach animacji poklatkowej tworzyli własny film, w siedzibie Radia Kraków poznawały radiową rzeczywistość od kuchni, zwiedzały Muzeum Armii Krajowej, Planetarium w Niepołomicach i Jaskinię Nietoperzową. Bogata oferta programowa znalazła uznanie u uczestników i ich rodziców.

„Przegląd Jasełek, Kolęd i Pastorałek”
14 i 16 grudnia 2015

6 Edycja przeglądu Jasełek, Kolęd i Pastorałek odbyła się 14 XII 2015 i zgromadziła 12 grup przedszkolnych z prezentacją sceniczną. Występy charakteryzowały się bezpretensjonalnością, wdziękiem i zaangażowaniem młodych wykonawców. Dwa dni po prezentacjach odbył się Finał Przegladu, w którym zaprezentowały się wszystkie nagrodzone grupy. Fakt zorganizowania Finału w godzinach popołudniowych umożliwił rodzicom obejrzenie występów swoich pociech co rzecz jasna przyniosło wszystkim wiele radości.

„Festiwal Gier Logicznych”
14 listopada i 12 grudnia 2015 roku

Młodzieżowy Dom Kultury wspólnie z Radą Dzielnicy III – Prądnik Czerwony, Polskim Towarzystwem Kulturalnym i Wydziałem Rewitalizacji Urzędu Miasta Krakowa zorganizował dwa spotkania z grami logicznymi w szkołach podstawowych nr 95 i 114. Była to już trzecia edycja „Festiwalu gier logicznych”. Podczas imprezy można było pod okiem wolontariuszy PTK spróbować swoich sił w grach: Quarto, Pentago, Speed Stacks, Pylos, Abalone czy w hokeju stołowym i wziąć udział w konkursach z nagrodami. Festiwal został doceniony w Konkursie portalu Czas Dzieci „Słoneczniki 2015″. Otrzymał Nagrodę Rodziców za najlepszą inicjatywę dla dzieci w kategorii „Logika”.

„Mikołajowy świat prezentów”
czyli spotkanie ze Św. Mikołajem
4 grudnia 2015 roku

Spotkanie ze Św. Mikołajem pn. „Mikołajowy świat prezentów” odbyło się w dwóch grupach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali od św. Mikołaja upominki książkowe oraz obejrzeli spektakle teatralne: Młodsi- widowisko jasełkowe w wykonaniu instruktorów MDK, starsi – spektakl grupy teatralnej z MDK pt. „Nagi król” wg Eugeniusza Szwarca. Rodzice w tym czasie uczestniczyli w świątecznych warsztatach plastycznych.

„Andrzejki dla klas”
24 – 30 listopada 2015 roku

W dniach 24 – 30 listopada w sali teatralnej MDK 9 klas z trzech okolicznych szkół podstawowych wzięło udział w spotkaniach „Andrzejkowych”przygotowanych przez animatorów kultury. Dzieci w atmosferze zabawy doświadczały tradycyjnych wróżb, traktując je z należytym dystansem i przymrużeniem oka. Przewodnikiem po krainie wróżb była przyjacielska wróżka. Punktem kulminacyjnym było zawsze lanie wosku wzbudzające największe emocje, towarzyszące próbom odczytywania treści zaklętych w woskowych wróżbach.

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel mis”
21 listopada 2015 roku

Jak co roku z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”, który miał swój finał w trakcie „Misiowej zabawy” 21 listopada 2015 roku. Ta rodzinna impreza integracyjna otwarta jest dla wszystkich chętnych bez względu na udział w konkursie. Ma bardzo twórczy i radosny charakter. Czas upływa uczestnikom na zabawach, wspólnym śpiewie i zajęciach plastycznych dla dużych i małych. W trakcie imprezy w Galerii MDK „Na Strychu” otwarto wystawę prac plastycznych czyli kalejdoskop misiów przysłanych na konkurs z całej niemalże Polski. Nagrodzone prace zostały opublikowane na portalu internetowym „Miasto Dzieci”.

Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Krakowie
„Tajemnice mojego miasta”
29 i 30 października 2015 roku

6 Edycja Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Krakowie „Tajemnice mojego miasta” odbyła się w dniach 29 i 30 października 2015r. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: rozwiązując zagadki, krzyżówki, rebusy, prezentując pokazy artystyczne. W turnieju wzięło udział 15 trzyosobowych drużyn z 8 krakowskich szkół. Jak co roku piekarnia „Krakowianka” z ulicy Szlak ufundowała smakowite obwarzanki dla uczestników turnieju.

Autokarowa wycieczka do Kopalni Soli w Bochni.
24 października 2015 roku

W sobotę 24 X 2015 odbyła się autokarowa wycieczka dla dzieci do Kopalni Soli w Bochni. Wycieczka miała charakter integracyjny i adresowana była do uczestników zajęć MDK oraz uczestników obozu letniego w Mrzeżynie. Dobre humory dopisywały a piękno i niepowtarzalny urok kopalni oczarowały uczestników.

“Dzielnica III krok po kroku”- spacery z przewodnikiem.
17 i 24 października 2015 roku

W ramach projektu „Dzielnica III krok po kroku”odbyły się dwa spacery z przewodnikiem. 17X Wiesław Barczewski oprowadzał po Sanktuarium „Ecce Homo” i Zgromadzeniu Sióstr Albertynek a 24 X Krzysztof Dobosz przewodził zwiedzaniu Kolegium Ojców Pijarów w Rakowicach. Spacery spotkały się z dużym zainteresowaniem i zgromadziły liczne grono uczestników. Ponadto 11 XII w ramach ww. projektu odbyło się spotkanie edukacyjne dla pracowników lokalnej oświaty dotyczące historii i zabytków Dzielnicy III prowadzone przez licencjonowanego przewodnika, panią Ewę Polańską.

“Ilustracja książkowa”- spotkanie z ilustratorką Kariną Znamirowską.
13 października 2015 roku

W ramach projektu popularyzującego czytelnictwo pn.”Szafa pełna książek” odbyło się spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci Kariną Znamirowską.Uczestnicy wzięli udział w warsztatach tworzenia ilustracji książkowej i stworzyli cykl ilustracji do „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Ponadto obejrzeli prezentację ilustracji do książek dla dzieci pn. „Bajecznie kolorowe”.

„Tajemnice wakacji w MDK”
29 czerwca – 17 lipca 2015 roku

Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie zorganizował w dniach  29 czerwca do 17 lipca 2015 roku zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku szkolnym pod hasłem „Tajemnice wakacji w MDK”. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony opiekunów. Była to propozycja różnorodnych wyjść, spacerów i wycieczek, podczas których uczestnicy odkrywali tajemnice ciekawych miejsc w Krakowie i okolicy. Mieli też możliwość rywalizowania w zabawach sportowych, konkursach plastycznych i quizach wiedzowych.

„Szafa pełna książek”
marzec – czerwiec 2015 roku

„Szafa pełna książek” to projekt, którego celem jest:
·    Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
·    Poszerzanie wiedzy i zainteresowań
·    Rozbudzanie ciekawości literackiej
·    Inspirowanie dzieci i młodzieży do działań twórczych (plastycznych, literackich, teatralnych) w oparciu o poznaną literaturę
·    Kształtowanie poprawności wypowiedzi i kultury języka
·    Zachęcanie rodziców do wspólnego i regularnego czytania dzieciom
W ramach projektu utworzono kącik czytelniczy dla dzieci wspierany przez Filię nr 6 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej, rodziców i MDK. Zrealizowano konkursy literackie: „Piszą poeci – ilustrują dzieci”, „Bohater jakiego jeszcze nie było”, A ja wolę moją mamę..”, oraz spotkania: z pisarzem Bogusławem Michalcem, z ilustratorką Kariną Znamirowską, oraz spotkania dla grup przedszkolnych.

„Święto Dzielnicy III”
13 czerwca 2015

Jak co roku w organizację Święta dzielnicy III aktywnie włączyło się wiele instytucji oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102. Festyn Rodzinny przyniósł wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odbyły się liczne konkursy plastyczne i sportowe, pokazy fryzjerskie, florystyczne oraz testy na symulatorach jazdy. Na scenie wystąpiły zespoły: „Aire Andaluz” prezentujący taniec i śpiew flamenco, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” w repertuarze bałkańskim, zespół tańca irlandzkiego „Comhlan” oraz gwiazda wieczoru – grupa „Back to the 80’s” wykonująca przeboje z lat 80-tych.

„Rodzinna majówka”
30 maja 2015

Impreza miała na celu zachęcenie całych rodzin do twórczej aktywności. Zostały specjalnie przygotowane zabawy ruchowe, plastyczne, integracyjne. Rodziny uczestniczyły w tworzeniu balonowego ogrodu, puszczaniu wielkich baniek mydlanych. Doświadczały świata przy pomocy dotyku, węchu i słuchu. Dodatkową atrakcją była obecność przedstawicieli Policji wyposażonych w radiowóz, motocykl oraz sprzęt do pobierania odcisków palców. Na zakończenie odtańczono wspólnie taniec grecki „Damat halay”. W realizację „Rodzinnej majówki” włączyło się wiele okolicznych firm i instytucji: „Agmadent”, „Cyclo-centrum”, „Anikino”, „Aquapark”, Hurtownia „Adam”, „Nasze zwierzaki” – fundatorzy upominków na loterię.

Przegląd artystycznych grup przedszkolnych „Artystolaki”
13 i 14 maja 2015 oraz 30 maja 2015

W tym roku do przeglądu zgłosiło się siedem grup z krakowskich przedszkoli. Zróżnicowany repertuar występów obejmował spektakle teatralne, widowisko muzyczne i prezentacje piosenek.  Dzieci wykazały się zdolnościami aktorskimi, wokalnymi, tanecznymi i muzycznymi. Nagrodzono przygotowanie grup, dobór repertuaru do umiejętności dzieci oraz ogólny wyraz artystyczny.  Dużą przyjemność sprawiało dzieciom oglądanie prezentacji przygotowanych przez rówieśników i tym samym możliwość wcielenia się w rolę artystów i widzów.

„Piszą poeci – ilustrują dzieci”
9 kwietnia 2015 roku

Konkurs na książkę artystyczną inspirowaną twórczością polskich poetów, będącą niebanalną przestrzenną formą i dowolną interpretacją treści wiersza. Nadesłano 150 prac z Krakowa i województwa małopolskiego. Finał odbył się w szczególnej scenerii rozwieszonych książeczek. Gościem honorowym był juror a zarazem pisarz i poeta literatury dziecięcej – Bogusław Michalec.

Konkurs na projekt kartki wielkanocnej
„Dar na Hospicjum Św. Łazarza”
24 marca 2015 roku

Od wielu lat MDK wraz z Fundacją Pomoc Krakowskiemu Hospicjum organizuje konkurs na projekt kartki wielkanocnej, której autorami są dzieci i młodzież. Celem jest wsparcie działań Fundacji poprzez przekazanie projektów kartek. Najlepsze prace są drukowane i znajdują się w stałej ofercie Fundacji. W tym roku na konkurs nadesłano 204 kartki z Krakowa i województwa małopolskiego. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.

„Irlandia w Wyspy Brytyjskie w MDK”
21 marca 2015 roku

Z okazji dnia Św. Patryka odbyło się spotkanie z kulturą Irlandii czy szerzej Wysp Brytyjskich bowiem w tym roku rozszerzono imprezę o tematykę związaną ze Szkocją, Anglią i Walią. Zabawę otworzył pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu grupy dziecięcej Szkoły Tańca „Tir na nÓg” oraz tańca szkockiego. A potem zawody  Highland Games, zabawy plastyczne, konkurs wiedzowy i loteria fantowa. Składamy podziękowania dla występujących artystów oraz Fabryki Cukierków „CiuCiu – Cukier Artist” – fundatora nagród w loterii.

„Ferie w MDK 2015”
16 – 27 luty 2015 roku

W dniach 16 – 27 luty dzieci pozostające w okresie ferii zimowych w Krakowie mogły skorzystać z oferty zajęć MDK. W ramach akcji zimowej pn „Mrozem malowane” odbył się turniej gier prowadzony przez Polskie Towarzystwo Kulturalne należący do projektu Active Citizens, tygodniowe warsztaty taneczne „Do szpagatu jeden krok”, oraz zajęcia integracyjne, plastyczne, muzyczne i wyjścia do Cricoteki i Żywej Pracowni. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w wycieczkach poza Kraków – autokarowej do Niepołomic oraz pociągiem do Wieliczki.

„3D – papierowe rzeźby”
12 luty 2015 roku

Konkurs origami ponownie zaskoczył nas wysokim poziomem prac zarówno pod względem technicznym jak i twórczym. Pojawiły się kompozycje łączące różne sposoby składania papieru. Wystawa prac nagrodzonych zamknięta w przestrzeni sześcianu wprowadziła gości w świat bryły i trójwymiaru. Zwycięzcom gratulujemy.

„Przegląd jasełek, kolęd i pastorałek”
22 i 23 stycznia 2015 roku

Przegląd artystycznych grup przedszkolnych wykreował na naszej scenie niesamowitą, pełną uroku atmosferę. Wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale. Były przedstawienia jasełkowe, prezentacje taneczne oraz dużo kolęd i pastorałek. Około 300 małych artystów mogło zaprezentować się w światłach scenicznych przed widownią składającą się z rówieśników.

Chiński Nowy Rok
16 stycznia 2015 roku

Pragnąc poszerzać wiedzę uczestników na temat kultur różnych rejonów świata zaprosiliśmy ich na spotkanie z tradycjami chińskimi. Akademia Małego Wojownika „Choy Lee Fut” w Krakowie zaprezentowała taniec smoka i zorganizowała krótkie warsztaty Kung fu. Ponadto odbyło się wprowadzenie w sztukę kaligrafii, nauka posługiwania się pałeczkami i degustacja herbaty.

„Wystawa szopek”
14 stycznia 2015 roku

Rokrocznie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 95 tworzą szopki inspirowane tradycyjną szopką krakowską. W tym roku prace uczniów doczekały się wystawy w MDK. Wernisaż prac połączony został ze spotkaniem z twórcą, wielokrotnym laureatem konkursu szopkarskiego organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – panem Wiesławem Barczewskim. Bardzo nam miło, że w Galerii „Na Strychu” zagościła ta szczególna wystawa.

„Spotkanie ze św. Mikołajem”
5 grudnia 2014 roku

Jak co roku do uczestników zajęć w MDK przybył Św. Mikołaj. Wizyta odbyła się w asyście Aniołka i Diabełka. Tym razem Mikołaj uczył dzieci miłości do książek, propagował czytelnictwo i sam przeczytał dzieciom bajkę. Osobiście mógł się przekonać jak wielka jest wśród dzieci wiara i miłość wobec jego osoby. Pozytywnym emocjom nie było końca.

„Spotkania andrzejkowe”
24 – 27 listopada 2014 roku

Przez cztery dni poprzedzające tradycyjne „Andrzejki” osiem klas ze szkoły podstawowej nr 95 uczestniczyło w zabawach andrzejkowych. Animatorem zabawy i przewodnikiem po krainie wróżb była przyjacielska wróżka. W aurze tajemniczości uczestnicy poznawali wiele sposobów wróżenia, z których największą popularnością cieszyło się lanie wosku. Na zakończenie zabawy wszyscy uczestnicy otrzymywali jabłuszka z życzeniem zdrowia i wskazówką dbałości o prawidłowe odżywianie.

„Mój przyjaciel miś”
22 listopada 2014 roku

Z powodu „Międzynarodowego dnia pluszowego misia” przygotowaliśmy dla najmłodszych
okazjonalną zabawę. Były animacje plastyczne i taneczne, czytanie bajek i oczywiście „misiowe” piosenki. Ponadto odbył się finał konkursu plastycznego „Mój przyjaciel miś” zorganizowanego dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tematem przewodnim konkursu była postać ulubionej przytulanki. Fundatorami nagród w konkursie był portal internetowy „Miasto dzieci” oraz kraina zabaw dziecięcych „Anikino”.

„Tajemnice mojego miasta”
30 / 31 października 2014 roku

Już po raz piąty odbył się międzyszkolny turniej wiedzy o Krakowie zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych. Trzyosobowe drużyny rywalizowały ze sobą rozwiązując zagadki, krzyżówki oraz biorąc udział w twórczych zadaniach. Nagrodą główną tegorocznej edycji turnieju były lekcje w Muzeum Archeologicznym dla całej klasy zwycięskiej drużyny. Tradycyjnie już Piekarnia „Krakowianka” z ul. Szlak ufundowała smakowite obwarzanki dla uczestników turnieju.

„Dzielnica 3 krok po kroku”
5, 12, 19 października 2014 roku

Wspólnie z Radą Dzielnicy III MDK zorganizował cykl 3 spacerów przybliżających historię oraz współczesny rozwój dzielnicy. Po Prądniku Czerwonym, Olszy i Rakowicach oprowadzała pani Ewa Polańska – licencjonowany przewodnik. Na zakończenie każdego spaceru przeprowadzano konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

„Miejski wir przygody” czyli wakacje w MDK.
30.06. – 25.07. oraz 18.08 – 29.08 2014r.

W dniach 30.06. – 25.07. oraz 18.08 – 29.08 2014r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbywała się akcja lato pod nazwą „Miejski wir przygody” czyli wakacje w MDK. Uczestniczyły w niej dzieci w wieku szkolnym pozostające w okresie wakacyjnym w mieście. Uczestnicy brali udział w zajęciach o charakterze artystycznym, ruchowym, integracyjnym i poznawczym oraz w twórczych zabawach. W każdy czwartek akcji letniej dzieci uczestniczyły w wycieczkach autokarowych szlakiem zamków Małopolski. Akcja letnia dowiodła, że wakacje w mieście mogą być ciekawym i barwnym antidotum na nudę.

Święto Dzielnicy III
14 czerwca 2014 roku

Coroczny festyn rodzinny zorganizowany został przez Radę Dzielnicy III, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz KS Prądniczanka. Hasłem przewodnim całodziennej imprezy był sport. Zorganizowano pokaz sztuk walki, ćwiczeń fitness oraz przykładowe treningi z piłki nożnej, ręcznej i siatkowej. W programie znalazły się także występy artystyczne grup ze szkół podstawowych i MDK, pokaz sztucznych ogni, konkursy oraz koncerty zespołów „Ostatni w Raju”, „Kołtun” i „Little Creatures”. Mimo kapryśnej aury atmosfera dobrej zabawy była  wszechobecna.

Święto Rodziny Krakowskiej
Finał konkursu „A ja wolę moją mamę…”
25 maja 2014 roku

Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 włączył się w realizację cyklicznej imprezy rodzinnej na Bulwarze Czerwieńskim organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa. Zachęcaliśmy dzieci do dekorowania sylwetki „wielorękiego” smoka. Na scenie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu literacko-plastycznego”A ja wolę moją mamę…”.

Rodzinna Majówka
17 maja 2014 roku

Majówka jest imprezą otwartą podczas której każda rodzina znajdzie coś dla siebie. Niestety tegoroczne plany pokrzyżowała pogoda, ale ci, którzy dotarli twierdzą, że było sympatycznie. Tradycyjnie zabawę otworzył pokaz grup artystycznych z MDK. Później były prezentacje tańców dworskich w wykonaniu Szkoły Tańca Jane Austen i oczywiście liczne zabawy. Dzieci ozdabiały nasze papierowe drzewko biorąc udział w loterii – fundatorami nagród był Aquapark i Anikino, Rodzicom szczególnie podobał się pokaz symulacji przygotowany przez Policję z użyciem alko i narko-gogli.

XI Mistrzostwa MDK w gimnastyce
14 kwietnia 2014 roku

Grupa tańca akrobatycznego dziewczynek w wieku 6 – 8 lat co roku organizuje zawody, podczas których prezentowane są zebranej publiczności umiejętności uczestniczek. Dla wszystkich zawodniczek jest to bardzo emocjonujące wydarzenie. Dziewczynki rywalizują w dwóch kategoriach: ćwiczeń na równoważni oraz ćwiczeń wolnych. Na zakończenie najlepsze otrzymują medale i dyplomy.

Konkurs na Projekt Kartki Wielkanocnej
Dar na Hospicjum Św. Łazarza
9 kwietnia 2014 roku

Konkurs organizowany jest we współpracy z Fundacją Pomoc Krakowskiemu Hospicjum. Najlepsze projekty kartek zostają przekazane na rzecz Fundacji a następnie drukowane. Zachęcamy dzieci i młodzież do wspierania działalności Krakowskiego Hospicjum.

Irlandia w MDK – Dzień św. Patryka
15 marca 2014 roku

Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie włączył się w obchody Tygodnia Kultury Irlandzkiej organizowanego pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Podczas rodzinnej zabawy uczestnicy poznawali tradycje, legendy i kulturę zielonej wyspy. Całości dopełnił pokaz tańca i stepu w wykonaniu Zespołu „Eriu”.

Ferie w MDK czyli Zimowy kalejdoskop pomysłów
3 – 14 luty 2014 roku

Ferie w MDK są ofertą specjalnie przygotowaną dla dzieci pozostających w tym okresie w Krakowie. Dzieci mogą uczestniczyć w różnego typu warsztatach – doskonaląc swoje umiejętności, jak też w zajęciach otwartych opierających się na zabawach integracyjnych i zajęciach twórczych. Urozmaiceniem ferii są liczne wyjścia np. do „Żywej Pracowni” czy Fabryki Cukierków „Ciu Ciu”. W każdy czwartek odbywa się wycieczka autokarowa poza miasto.

Przegląd kolęd, jasełek i pastorałek
16 i 17 stycznia 2014 roku

Przegląd artystycznych prezentacji grup przedszkolnych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zimowa edycja związana jest z tematem Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycją kolędowania. Mali artyści mają możliwość zaprezentowania się na scenie, w światłach rampy przed widownią składającą się z rówieśników.

Konkurs na Projekt Kartki Bożonarodzeniowej
Dar na Hospicjum Św. Łazarza
grudzień 2013 roku

Od lat w Młodzieżowy Dom Kultury we współpracy z Fundacją Pomoc Krakowskiemu Hospicjum organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na projekt kartki bożonarodzeniowej. Najlepsze projekty przekazywane są na rzecz Fundacji a następnie drukowane. Wszystkim, którzy wspierają nasze działania bardzo dziękujemy.

Spotkania andrzejkowe dla klas
26 – 29 listopada 2013 roku

Co roku spotkania andrzejkowe dla klas cieszą się ogromnym powodzeniem. Dzieci w atmosferze tajemniczości, przy wsparciu wróżki poznają tradycyjne wróżby andrzejkowe i katarzynkowe. Największą atrakcją jest  niezmiennie lanie wosku.

Festiwal gier logicznych
16 listopada 2013 roku i 14 grudnia 2013 roku

Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 wraz z Polskim Towarzystwem Kulturalnym, Radą Dzielnicy III i Rewitalizacją UMK zorganizował dwie edycje festiwalu gier logicznych w SP 64 i SP 114. Podczas spotkań uczestnicy mogli poznać wiele rodzajów gier (między innymi Quarto, Pentago, 6 bierze) wziąć udział w licznych konkursach oraz zobaczyć pokaz Speed Stacks.

„Mój przyjaciel miś”
23 listopada 2013 roku

Dla dzieci w wieku przedszkolnym został ogłoszony konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim była postać ulubionej przytulanki. Finał konkursu połączono z otwartą zabawą dla najmłodszych. Były animacje plastyczne, taneczne, czytanie bajek i oczywiście piosenki misiowe.W zabawie wzięło udział bardzo dużo dzieci, dla których najlepszym przyjacielem jest pluszowy miś.

Międzyszkolny turniej wiedzy o Krakowie „Tajemnice mojego miasta”
14 i 15 listopada 2013 roku

W turnieju biorą udział 3 – osobowe zespoły ze szkół podstawowych. Rozwiązują 8 zadań w większości o charakterze twórczym. Główną nagrodą tegorocznej edycji było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni ufundowane przez Uzdrowisko Kopalnia Soli w Bochni.

I Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Wtoopa”
7 – 10 listopada 2013

W spotkaniach teatralnych wzięło udział 7 grup z całej Polski. Uczestniczyły one w warsztatach między innymi z ruchu scenicznego, charakteryzacji, emisji głosu, pracy z tekstem. Każda z przybyłych grup zaprezentowała na scenie jedno ze swoich repertuarowych przedstawień. Uczestnicy mieli okazję wymieniać się uwagami i doświadczeniami.

Święto Dzielnicy III
28 września 2013 roku

Coroczny festyn rodzinny organizowany przez Radę Dzielnicy III i Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W programie znalazły się występy grup szkolnych i zespołów z MDK, pokaz sztucznych ogni, stanowiska medyczne, „biblioteka pod chmurką” oraz liczne animacje i trening piłki nożnej prowadzony przez KS Prądniczanka.

„Rodzinna Majówka”
18 maja 2013 roku

18 maja 2013 roku na boisku przy budynku MDK odbyła się „Rodzinna Majówka”. Celem zabawy było zachęcenie rodzin do wspólnego i twórczego spędzania czasu wolnego. W programie znalazły się gry i zabawy, między innymi tworzenie rodzinnego drzewa życzeń ze zdjęć, tunelu barw, zabawy sprawnościowe, pokaz grup z MDK, wspólny polonez. Impreza została zorganizowana  w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę”.

Krakowski Konkurs artystyczny „Artystolaki”
„16/17 maja 2013 roku

W dniach 16 i 7 maja 2013 roku w sali teatralnej MDK odbyły się prezentacje w ramach Krakowskiego konkursu artystycznego „Artystolaki”. Ten przegląd prezentacji grup przedszkolnych stwarza możliwość zaprezentowania się im na scenie w formach tanecznych, wokalnych i teatralnych. W tym roku mali artyści prezentowali głównie układy taneczne, ale nie zabrakło także pięknego przedstawienia pt.”Czerwony Kapturek”.

Finał konkursu anglo – artystycznego „Calligram”
oraz „Origami 3D – Papierowe rzeźby”
19 marca 2013 roku

„Irlandia w MDK – Dzień Św. Patryka w MDK”

16 marca 2013 roku

„Podróże w czasie i przestrzeni” czyli Ferie Zimowe w MDK

14 – 25 stycznia 2013 roku

Akcja – Ferie Zimowe w MDK 2013 pn. ”Podróże w czasie i przestrzeni” stanowiła ofertę przygotowaną dla dzieci od 7 roku życia, pozostających w miejscu zamieszkania na okres ferii zimowych. Zajęcia prowadzone były od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30. Każdy dzień poświęcony był innemu tematowi przewodniemu, w ramach którego realizowane były poszczególne zajęcia. W czasie ferii odbyły się dwie wycieczki autokarowe. Pierwsza do Parku Św. Mikołaja w Zatorze, druga do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i Zamku w Niepołomicach. Ponadto odbywały się warsztaty teatralne i plastyczne dla młodzieży licealnej i studentów oraz taneczne dla dzieci w wieku 8 – 12 lat. Dla najmłodszych odbywały się spotkania w „Klubie Misia Uszatka”.

„Przegląd Jasełek, Kolęd i Pastorałek”

20 – 21 grudnia 2012 roku

W dniach 20 i 21 grudnia 2013 roku odbyła się druga edycja „Przeglądu Jasełek, Kolęd i Pastorałek”. Był to konkurs na artystyczną prezentację grupy przedszkolnej i klasy „0” szkoły podstawowej. Zgłosiło się 17 grup z krakowskich przedszkoli oraz 1 z Bibic. Zaprezentowano różnorodny repertuar – jasełka oraz kolędy podczas których dzieci wykazały się zdolnościami aktorskimi, wokalnymi, tanecznymi i muzycznymi.

Laureaci nagród grupowych:

-Samorządowe Przedszkole nr 108  za  jasełka „Szopka krakowska”
-Akademia Dziecięca „Bombolino” z Młodzieżowego Domu Kultury al. 29 Listopada 102 za koncert kolęd i pastorałek
-Samorządowe Przedszkole nr 178  za koncert kolęd i pastorałek

Laureaci nagród indywidualnych:
–Amelia Fudali – Samorządowe Przedszkole nr 124
– Julia Bukowska – Samorządowe Przedszkole nr 162 filia ul. Duchacka
– Maria Opocka –  Samorządowe Przedszkole nr 123
– Giorgia Dantona – Samorządowe Przedszkole nr 29

„Andrzejkowe wróżby”

27 – 30 listopada 2012 roku

Spotkania dla klas poświęcone wróżbom andrzejkowym. Dzieci poznawały tradycję związaną z wróżeniem z wosku, z liczb, poznawały swoją przyszłość.

„Dzień pluszowego misia”

24 listopada 2012 roku

Dzieci wraz z rodzicami obchodzili Światy Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie bawili się przy misiowych piosenkach i zabawach, szyli polarkowe misie oraz kolorowali i wyklejali bajkowe misie. Nie zabrakło również czytanek z ulubionymi niedźwiadkami oraz projekcji bajki „Miś Uszatek”. Podsumowaniem spotkania było wręczenie nagród laureatom konkursu „Mój bajkowy miś”, których prace można było obejrzeć na wystawie.

„Kolorowy świat” – spotkanie urodzinowe

23 listopada 2012 roku

Zabawa dla dzieci 4 letnich podczas której uczestnicy rozwiązywali zagadki, malowali portret jubilatki oraz bawili się wspólnie z rodzicami.

Międzyszkolny Turniej wiedzy o Krakowie „Tajemnice Mojego Miasta”

30, 31 października 2012 roku

W dniach 30 i 31 października 2012 roku odbyła się trzecia edycja Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Krakowie pn. „Tajemnice Mojego Miasta”. Turniej skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Wiedza o Krakowie stanowi w nim podstawę do twórczych zabaw i rywalizacji. Trzyosobowe drużyny rywalizowały pomiędzy sobą o jak największą ilość punktów. Brały udział w różnych konkurencjach, w których musiały wykazać się wiedzą, spostrzegawczością oraz kreatywnością. W turnieju triumfowała Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej.

„Świat czarownic”

5 października 2012 roku

Podczas spotkania uczniowie przygotowywali kukiełki z różnorodnych materiałów.